Büyümeyen Köpek Cinsleri Hangileri? Apartman Hayatına Uygun 10 Tür!

Her türden patili dostlarımızı ne kadar çok sevsek de, içinde yaşadığımız koşullar yüzünden bazen belirli cinslere yönelmemiz gerekiyor. Sonuçta birçoğumuz apartman dairelerinde, kısıtlı alanlarda yaşıyoruz. Bundan ötürü büyümeyen köpek cinsleri hangileri sorusunu sormak bizim için çok doğal değil mi?

büyümeyen köpek cinsleri

Apartman yaşantısına alışan ve köpek sevgisiyle yanıp tutuşan bir insan ne yapmalı? Şöyle ufak tefek bir köpek sağda solda pıtı pıtı koştursa fena mı? Sonuçta büyük köpeklerin ihtiyaç duyduğu alan o kadar fazla ki! Bu yüzden apartman yaşantısı için en iyisi, evimizi daha ufak patili dostlarımızla paylaşmak. Madem öyle, büyümeyen köpek cinsleri hangileri şöyle bir göz atsak fena olmaz sanki!

BÜYÜMEYEN KÖPEK CİNSLERİ

Başlamadan önce şöyle genel bir çerçeve çizelim. Bu cinsleri taşımak, ufak bedenlerinden ötürü çok  kolay, bunu tahmin ediyorsundur zaten. Ek olarak, mama masrafları ve genellersek veteriner masrafları da büyük köpeklere oranla daha az. Genellikle 9 kilo ve altı köpekleri ufak kategorisine sokuyoruz, bunu da belirtelim. Yalnız şöyle bir gerçek de var: ufak köpeklerin neredeyse hepsinin karakteri, çok güçlü ve belirgin oluyor. Nasıl mı? Patili dostlarımız her ne yapmaktan hoşlanıyorsa, ona tamamen adanıyor diyebiliriz. Eğer kucak köpeği ise, kucağından inmek istemeyecek. Seni korumaktan hoşlanıyorsa, yabancılar aman dikkat! Tek başına vakit geçirmekten hoşlanıyorsa, onu yalnız kurt olarak kabul etmelisin gibi. Son olarak, tam da tüm bu sebeplerden dolayı, küçük dostunla ilişkin ve birlikte geçirdiğiniz zaman çok kıymetli. Şimdi gelelim büyümeyen cins köpekler listemize!

1. Yorkshire Terrier

18-21 cm boylarında, 3 kilocuk bu patili dostumuz dünyanın en şirin canlılarından biri olabilir. Kucak köpeklerinden bahsetmiştik ya, işte onların en net örneklerinden biri! Fakat kucak seviyor diye onlara korkak demek büyük bir hata olurdu. Çünkü yeri geldiğinde harika bekçilik de yapıyorlar. Sevgi arsızı bu cinsi evinde rahatlıkla besleyebilirsin!

2. Dachshund

Sosis köpekler, köpek dünyasının en meşhur türlerinden biri. Boyları 12-20 cm arasında değişiyor fakat kiloları neredeyse 14 kg’yi bulabiliyor! İnsan canlısı ve kucakta vakit geçirmekten hoşlanan bu türü sevmemek elde değil!

3. Poodle

poodle

Aslında bu patili dostlarımızın boyut anlamında üç türü var: oyuncak, minyatür ve standart. Standart olanları bir hayli büyük, ama oyuncak ve minyatürler küçük köpek kategorisinde. Boyları 25-38 cm arasında değişiyor, kiloları ise 3-5 kg arasında oynuyor. Kendileri oldukça zeki ve kıvır kıvır tüyleri çok şirin! Fakat unutma, eğlence düşkünü bu cinsle sık sık oynaman şart!

4. Shih Tzu

shih tzu

Büyümen köpek cinsleri arasında en sevilenlerden biri de Shih Tzu’lar! 25-35 cm yüksekliğinde boyları ve 4-7kg arasındaki ağırlıkları ile ev yaşantısı için oldukça idealler. İnsanlara yoldaşlık için türetilmiş bu tür, kucağından düşmek istemeyecek. Özgüvenleri ile de seni oldukça şaşırtacaklar, buna eminiz!

5. Minyatür Schnauzer

minyatür schnauzer

Arkadaş canlısı ve sağlam karakterli bir patili dost arıyorsan, Minyatür Schnauzer’ler tam sana göre! Meşhur tüyleri, güçlü sadakati ve korumacılığı ile nam salan bu dostumuz evinin vazgeçilmez bir üyesi olabilir. Eğitimleri biraz zor, inkar etmiyoruz ama 25-30 cm boyları ve 5-9 kg arasında değişen ağırlıkları ile evin için çok ideal bir tür!

6. Chihuahua

chihuahua büyümeyen köpek cinsleri

Büyümeyen köpek cinsleri dediğimizde aklına ilk bu tür gelmiştir, haksız mıyız? 12-20 cm arasında değişen boyları ve en fazla 3 kg’ye çıkan ağırlıkları ile kelimenin tam anlamıyla ufacıklar! Bundan ötürü onları sürekli kucaklarda görmen işten bile değil. Fakat aman dikkat, ufak diye onu herhangi bir köpek sanma! Sevdikleri insanlara çok yakın olsalar da, sağlam karakterleri nedeniyle başka insanlara güçlük çıkarabilirler. Güçlükten kastımız tabi, bir iki havcık ve kendini sevdirmemek. Yine de sevgi dolu bu türü evinde rahatlıkla besleyebilirsin!

7. Pug

büyümeyen köpek cinsleri - Pug

Belki de akla ilk gelen Chihuahua’lar derken hata ettik. Bir de dünyaca meşhur, sevimli mi sevimli Pug’lar var tabi. Bu patili dostlarımız her ortama uyum sağlayan ve sevgi dolu doğalarıyla birçok insanın gönlünü kazandı. Yalnız onların bakımını üstlenirken sağlık sorunlarına karşı biraz hassas olman lazım, unutma. 25-35 cm arasında değişen boyları 6-9 kg arasındaki ağırlıkları ve en önemlisi, o şapşal suratları ile kalbini fethetmeye hazırlar!

8. Pomeranian

Pomeranian

Uzun, pamuk gibi tüyleriyle doldurulmuş oyuncak ve küçük bir aslan arasında gidip gelen görüntüleri  çok şirin değil mi? Tetikte ve sadık yapıları ile bu ufaklıkların güçlü liderler olduğuna şaşırabilirsin. Tam da bu yüzden eğitimlerinde sabır ve odak neredeyse şart. 15-20 cm boyları ve 2-3 kg ağırlıkları ile minicikler ama bir o kadar da dirayetliler!

9. Boston Terrier

Evet, listemizde yine bir Terrier cinsi var! Oldukça neşeli, sadık ve dengeli bu köpek türü kalbini hemen kazanıverecek. Zaman zaman oyunculuk, zaman zaman ise kucak köpekliği yapmaya meyleden bu tür apartman yaşantısı için bire bir. Boyları listemizdeki türlerden biraz daha uzun, 35-45 cm arası değişiyor. Kiloları da eskeza, 6-11 kg arasında gidip geliyor. Yine de bu, harika birer yoldaş oldukları gerçeğini asla değiştirmiyor!

10. Maltese

Hiç büyümeyen köpek cinsleri listemizin son üyeleri, Malteseler! Boyları 17-22cm arasında değişirken kiloları ise 3 kg kadarcık. Çok nazik ama cesur bir ruha sahipler. Buna ek olarak oyuncu doğaları ve ailelerine düşkünlüğü ile de ön plana çıkıyorlar. Ailenizin bir üyesi olmak için çoktan hazırlar bile!

İşte bizim ev yaşamına uygun büyümeyen köpek cinsi listemiz bu şekilde. Umarız ki aradıklarını bulmuşsundur ve bu harika patili dostlarımızdan birini sahiplenirsin. Bir sonraki adım için, evini bir evcil hayvanla paylaşan herkesin bilmesi gerekenleri kaleme aldığımız yazımıza buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet