Bukalemun Nasıl Su İçer?

Hayatını bir bukalemunla paylaşmayı düşünüyorsan dostunun sağlığı için suyun çok önemli olduğunu bilmek zorundasın. Bu hayvanların sağlıklı olmak için su içmeleri şart. Ancak bu konuda her şeyi beğenmedikleri de bir gerçek, bu nedenle oldukça dikkatli olmasın. Fakat endişelenmene hiç gerek yok çünkü doğru yerdesin. Bukalemunların su içme alışkanlıklarıyla ilgili bilmen gereken her şeyi aşağıda bulabilirsin. 

bukalemun nasıl su içer

BUKALEMUN VE SU

Bir bukalemun nasıl su içer? Ne kadar su içer? Hangi su sistemi daha uygundur? Bu sorular bukalemun besleyen ya da beslemek isteyenler soracağı ilk sorular arasında. Bukalemun su ihtiyacı yaşına göre değişen bir canlı. Yetişkin bir bukalemun günde 3-4 kez 10 dakika boyunca su içmeye ihtiyaç duyarken genç bir bukalemun daha az su içiyor ama yine de gün boyu suya ihtiyaç duyuyor.

Bukalemunlar doğal ortamı orman olan canlılar. Bu nedenle su ihtiyaçlarını yaprakların ve diğer yüzeylerin üzerindeki küçük damlacıklardan karşılamak istiyor. Vahşi bukalemunlar genelde ağaçlarından inmedikleri için bunun dışındaki su kaynaklarına erişimleri de olmuyor. Yaşadıkları ormanlar tropikal iklimde yer aldığından bütün yıl boyu yeterince yağmur görüyorlar. Bukalemununun kendini doğal bir ormanda gibi hissedeceği ev bitkilerini buradan öğrenebilirsin.

BUKALEMUN İÇİN SU SPREYLEME SİSTEMİ ŞART

Bukalemun nasıl su içer bunu öğrendik. Evindeki bukalemunun kendini doğadaki kadar rahat hissetmesini istiyorsan, yapmak gereken şey bukalemunun yaşam alanına bir otomatik spreyleme ya da damlatma sistemi kurmak.

Spreyleme sisteminde belli aralıklarla küçük su damlaları yaprakların üzerine yayıldığından bukalemunun biriken damlaları kolayca yalayabilir. Damlatma sisteminde ise bukalemunun bir motorun ya da yerçekiminin gücüyle damlayan suları ihtiyacı olduğunda kolayca içebilir.

Bunun dışında kase şeklindeki su kapları bukalemunlar için pek uygun değil ancak bazı bukalemunlar kasede duran suyu da yalayabilir. Bununla birlikte hareketsiz duran sular bakterilerin üremesi için çok elverişli alanlar. O nedenle de bukalemununa kasede su vermeni tavsiye etmiyoruz. Bu durum uzun vadede küçük dostunda sağlık sorunlarına yol açabilir.

Paylaşan heymypet