Boğulan Bir Kedi Nasıl Kurtarılır?

Boğulma, tüm canlılar için olduğu gibi kediler için de büyük risk taşır. Peki boğulan bir kedi nasıl kurtarılır? Kedin boğulma riskiyle karşı karşıya kaldığında neler yapmalısın? Hepsini bu yazımızda ele aldık.

boğulan bir kedi

Boğulan bir kedi, ne kadar çok nefes almaya çalışırsa, o kadar paniğe kapılabilir. Bir kedi ebeveyni kedisi boğulmak üzereyken ilk yapması gereken, çok dikkatli bir şekilde  hava yolunu açmaktır.

Kedinin boğulup boğulmadığından emin değilsen, kedinin ağzı, patileri, dili, bilinç kaybı yaşayıp yaşamadığı gibi birtakım işaretlere dikkat edebilirsin. Aşağıda tüm bu işaretleri ve yapman gerekenleri detaylıca aktaracağız.

Adım 1: Kedine dikkatlice yaklaş. Eğer gergin veya endişeliyse, gerekirse önce onu dizginlemeye çalış.

Adım 2: Kedinin hava yolunu temizle.

Adım 2a: Bir elini kedinin başının üzerine yerleştir. Böylece başparmağın ve işaret parmağın uzun köpek dişlerinin hemen arkasına gelecek ve başını avcuna yaslamış olacak. Kedin çok mücadele ediyorsa Adım 2e’ye geç.

Adım 2b: Kedinin kafasını burnu yukarı bakacak şekilde hafifçe geriye doğru yatır. Başparmağını ağzına doğru it; böylece ağzını açacak.

Adım 2c: Dili yavaşça dışarı çek. Yuttuğu nesneyi görebiliyorsan, parmaklarınla veya kargaburunla (yuttuğu nesne bir iğne değilse) çıkarmaya çalış.

Adım 2d: Nesne bir iğneyse ve ağzın çatısına derinlemesine gömülmüşse durmalısın ve kediyi en acil şekilde veterinere götürmelisin.

Adım 2e: Nesneyi (iğne dışında) çıkaramıyorsan, kediyi arka bacaklarından tutarak kaldır; ters çevir ve kuvvetlice salla. Sallarken sırtına şaplak atmak, nesneyi yerinden çıkarmaya yardımcı olabilir.

Adım 2f: Nesne hala yerinden çıkmadıysa, kediyi yan yatır. Avuç içlerini karnın her iki yanındaki son kaburganın arkasına yerleştir. Avuç içlerini hızlıca üç veya dört kez birbirine bastır. Nesneyi hala yakalayamamışsan, bu prosedürü tekrarla.

Adım 3: Nesneyi yerinden çıkaramıyorsan, kediyi hemen veterinere götür.

Adım 4: Yuttuğu nesneyi yerinden çıkarırsan, ancak kedi nefes almıyorsa, parmaklarını kedinin dirseğinin yaklaşık birkaç cm. arkasına ve göğsünün ortasına yerleştirerek kalp atışını hisset.

Adım 5: Kedinin kalbi atmıyorsa Adım 6’ya geç. Atıyorsa suni teneffüs yap.

boğulan bir kedi

Boğulan Bir Kediye Suni Teneffüs Nasıl Yapılır?

Adım 5a: Suni teneffüs için kediyi yan çevir.

Adım 5b: Baş ve boynunu uzat. Kedinin ağzını ve dudaklarını kapalı tut ve burun deliklerine sıkıca üfle. Her üç ila beş saniyede bir nefes ver. Direnç hissedene veya göğsün yükseldiğini görene kadar tekrarla.

Adım 5c: On saniye sonra dur. Kedinin kendi kendine nefes aldığını görmek için göğsünü hareket ettir.

Adım 5d: Kedi hala nefes almıyorsa suni teneffüse devam et.

Adım 5e: Kediyi hemen veterinere götür. Veterinere gidene veya kedi yardımsız nefes alana kadar suni teneffüse devam et.

Kediler İçin Kardiyopulmoner Resüsitasyon

Adım 6: Kedinin kalbi atmıyorsa, kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR) gerçekleştir.

Adım 6a: Kediyi yan çevir.

Adım 6b: Kedinin başında diz çök.

Adım 6c: Kedinin göğüs kemiği avucunun içinde, başparmağın göğsün bir tarafında ve parmakların diğer tarafında olacak şekilde göğsü kavra. Başparmağın ve diğer parmakların göğsün ortasına denk gelmeli.

Adım 6d: Başparmağını ve diğer parmaklarını sıkıca sıkarak göğsü sıkıştır. Dakikada 100 ila 160 kompresyon yapmaya çalış.

Adım 6e: Alternatif olarak (30 saniye sonra), kedinin ağzını ve dudaklarını kapalı tut. Burun deliklerine sıkıca üfle. Üç saniye üfle, derin bir nefes al ve direnç hissedene veya göğsünün kalktığını görene kadar tekrarla. Bunu dakikada 10 ila 20 kez tekrarlamalısın.

Adım 6f: Bir dakika sonra dur. Solunum hareketi için göğsüne bak ve parmaklarını kedinin dirseğinin yaklaşık bir inç arkasına ve göğsünün ortasına yerleştirerek kedinin kalp atışlarını hisset.

Adım 6g: Kedinin kalbi hala atmıyorsa, CPR’ye devam et. Kalbi atmaya başladı da hala nefes alamıyorsa suni teneffüse devam etmek için Adım 5b’ye dön.

Adım 7: Kediyi hemen veterinere götür. CPR veya suni teneffüs yol boyunca veya kedi nefes alıp kalbi yardımsız atmaya başlayana kadar devam ettirilmelidir.

Paylaşan heymypet