Tatlı Su Balıklarında Bitlenme: Nedenleri ve Tedavisi

Bitlenme söz konusu olunca aklımıza genellikle çocuklar ya da tüylü hayvanlar geliyor. Ne var ki bitlenme akvaryum balıklarında da görülebilen bir durum. Peki balığının bitlendiğini nasıl anlayacaksın? Ve daha da önemlisi bu parazitlerden kurtulmak için ne yapacaksın? İşte cevaplar…

Tatlı Su Balıklarında Bitlenme

Tatlı su balıklarında görülen bitler, zaman zaman “balık kenesi” adıyla da karşımıza çıkabilen Argulus ailesine ait makroskopik parazitlerdir. Bir başka deyişle çıplak gözle görülebilirler. Balığın derisinin altında gri, kahverengi ya da yeşil noktacıklar şeklinde bir görüntü sergileyen bitlenme, balıklar konusunda uzman bir veteriner hekimin müdahale etmesi gereken bir durumdur. Akvaryum bitlerden iyice arınana kadar tedaviye devam etmek de önemlidir.

Bitlenme balıklarda da tıpkı diğer hayvanlarda olduğu gibi ciltte rahatsızlığa ve sürekli kaşınmaya neden olur. Bitler ılık akvaryum suyunda kolayca yayılarak akvaryumdaki tüm balıkları etki altına alabilir.

TATLI SU BALIKLARINDA BiTLENME NASIL ANLAŞILIR?

Tatlı su balıklarında bitlenme semptomları şunlardır:

  • Balığın derisinde bulunan ve büyüklüğü iğne ucuyla nar tanesi arasında değişebilen gri ya da yeşil noktalar (Bunlar bütün vücudu kaplayabileceği gibi yüzgeç bağlantılarında da yoğunlaşabilir)
  • Balığın kendisini akvaryumun duvarlarına, zeminine ya da aksesuarlara sürterek kaşımaya çalışması
  • Bunun sonucunda ortaya çıkan bereler ya da pul kayıpları
  • Artan uyku hali
  • Azalan iştah

Argulus bitlerinin birçok farklı türü bulunur. Ülkeye, balığın türüne ve su sıcaklığına bağlı olarak bit türü de değişebilir ancak bir dişi ve bir erkek bit kısa süre içinde üreyip bir salgına neden olabilir.

Bit bulaşmış bir balığın akvaryuma getireceği bitler, kısa süre içinde tüm balıklara yayılabilir. Bu nedenle bitlenme durumu fark edildiğinde, bitli balıkların hemen karantinaya alınması gerekir.

Bitler yumurtalarından ilk çıktıkları aşamada gözle görülemeyecek kadar küçük olduklarından, yetişkinliğe erişene kadar fark edilmeden yayılmaları söz konusu olabilir. Yeni bir balığı akvaryuma salmadan önce bir süre karantinada tutmak yetişkin bitlerin yayılmadan önce tespit edilmesini sağlar ve tedaviyi kolaylaştırır.

Yetişkin bitler gözle görülebilir olsa da örnek alma işini uzman bir veteriner hekime bırakmalısın. Zira veteriner hekim sadece bitlere bakmakla kalmayacak başka parazitlerin ve hastalıkların varlığını da test edecektir.

bitlenme

BALIKLARDA BiTLENME NEDEN OLUR?

Bitler bünyesi zayıf balıkları hedef alır ve ılık sularda kolayca yayılır. Bitlerin sebep olduğu deri rahatsızlıkları başka parazitlere ve bakterilere de kapı açar.

Özellikle suyun kimyasal yapısı ve balıkların beslenmesi bit potansiyelini etkileyen faktörlerdir. Kötü su kalitesi balıkların bağışıklık sistemini zayıflatır ve bit salgınlarının daha hızlı yaşanmasına olanak sağlar. Kötü beslenme de balıkların bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olan etkenlerdendir.

Balıklarda bitlenmenin tedavileri vakanın ağırlığına göre değişebilir. Kimi durumlarda veteriner hekimler balığı uyutup bitleri manuel olarak temizler. Kimi durumlarda suya çeşitli ilaçlar da katılabilir. Bu tedavilerin süresi suyun sıcaklığına göre belirlenir.

Bazı su bazlı tedaviler akvaryumdaki başka omurgasızların ve böceklerin ölümüne de yol açabilir. Bu durumda sudaki amonyak seviyesinde bir artış gözlemlemen olasıdır.

BİTLENMEYİ ÖNLEMENİN YOLU KARANTİNA

Balık bitleriyle başa çıkmanın en kolay yolu, onları akvaryumdan uzak tutmaktır. Bu nedenle akvaryumun için aldığın tüm yeni balık ve omurgasızları 4 ila 6 hafta karantinada tutmalısın. Yeni balıkların zararlı hastalıkları ve parazitleri akvaryuma taşımamasının tek yolu budur. Karantina için ayrı bir akvaryum kullanman gerekir. Karantina akvaryumunu asıl akvaryumdan uzağa koyman da önemli bir detaydır. Aksi takdirde sıçrayan sularla bulaş söz konusu olabilir.

Karantinadaki balıklarını yakından takip etmen ve olası bir tuhaflık fark ettiğinde derhal balıklar konusunda uzman bir veteriner hekimin kapısını çalman da önemlidir.

Akvaryumuna ekleyeceğin bitkileri de 2 hafta kadar karantinada tutmanı tavsiye ediyoruz zira onlar da bit taşıyıcısı olabilir. Bu dönemi bitlileri gübreyle canlandırıp güçlendirmek için kullanabilir, böylece akvaryumdaki yeni hayatlarına hazırlanmalarını sağlayabilirsin.

Paylaşan heymypet