Beta Balığı Bakımı Nasıl Olmalı Nelere Dikkat Edilmeli?

Denizler aleminin en ihtişamlı canlısı, ‘kavgacı siyam’ olarak da bilinen Beta balığı bakımını mercek altına alıyoruz. Bir beta balığı dostun olsun istiyorsan bu yazıyı okumadan geçme.

BETA BALIĞI BAKIMI

NASIL SULARI SEVER?

Durgun, yumuşak ve temiz sularda yaşamaktan hoşlanan Beta balığı için haftada bir kez, 5’te 1 oranında değiştireceğin suyun daha önceden oda sıcaklığında bekletilmiş olması gerekir. Akvaryumda mutlaka içme suyu tercih et. Bu balık klor ve benzeri maddeleri sevmez, ömrünün uzun olması için kaliteli su kullanman çok önemli.

FANUS MU, AKVARYUM MU?

Anavatanı Tayland ve Kamboçya gibi sulak ülkeler olan Beta balığı zor koşullarda bile yaşayabilecek oldukça dirençli bir balık. Eğer onu alıp da küçük fanuslara hapsedersen strese girecek ve ömrü kısalacaktır. Beta balığı en az 7.5 litrelik bir akvaryumda yaşarsa daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir hayat sürer. 

Beta Balığı Bakımı Nasıl Olmalı?

AKVARYUMUNUN KONUMU 

Beta balığı beslerken en çok dikkat etmen gerekenlerden biri akvaryumunun konumu. Akvaryumu pencereden uzak bir yere koyman gerekiyor. Güneş ışınları akvaryumun çok ısınmasına sebep olabilir. Ya da kalorifer peteği gibi ısı kaynaklarının yakınına koyarsan da aynı şekilde, suyunun fazlaca ısınmasına yol açarsın ki bu da Güzel Betanın hiç hoşuna gitmez. Bu balık saklanmayı sever  ve bu şekilde rahatlar. Akvaryumunun içine çeşitli objeler yerleştirerek ona güvenli alanlar sağlayabilirsin, bundan çok hoşlanacaktır. 

AKVARYUM TEMİZLİĞİ 

Beta balığının akvaryumu ayda bir kez mutlaka temizlenmeli fakat temizliği yaparken suyun tamamını değiştirmemen gerekiyor. Suyun 5’te 1’i kadarını alıp yenilemen ideal olur. Suyun tamamını değiştirmen Betanın huzurunu kaçıracaktır.  Ayrıca akvaryuma bol bol canlı bitkiler de yerleştirirsen bu çok hoşuna gider çünkü canlı bitkiler sudaki oksijen değerini artırır ve temizlemeye yardım eder. 

BESLENME

Tüm canlılar için olduğu gibi Beta için de beslenme konusu büyük önem taşıyorş. Yemini verdikten sonra mutlaka takip etmen gerekiyor. Yemledikten 5 dakika sonra Betanın yemediği, akvaryumda kalan fazla yemleri toplayıp sudan çıkarmazsan balığına zarar verebilir. Ara ara kan kurdu ve larva gibi ödül yemleri verirsen hem çok mutlu olacaktır, hem de akvaryumunu daha kolay benimseyecektir.

MAVİ SULARIN YALNIZ KOVBOYU

Betaları böyle adlandırsak tam isabet olur çünkü bu balıklar başka hiçbir balıkla yaşayamaz. Adı üstünde, kavgacı siyam ve özellikle erkek betalar  kendi akvaryumunda başka bir balığın varlığına tahammül edemez. Hatta bu rekabet çoğu zaman o kadar şiddetlenir ki cinayetle bile sonuçlanabilir.  O nedenle ona tercih ettiği yalnız ortamı hazırlamayı ve sık sık  özel olduğunu hissettirmeyi ihmal etme…    

Paylaşan heymypet