Balkona Ufaladığımız Ekmek Kırıntıları Kuşlara Zarar Mı Veriyor?

Hani ekmek hafif kurur da bari kuş dostlarımız yesin diye balkona ufalarız ya. Ya da belki biraz sütle yumuşatırız. Bu davranışımız doğal yaşantılarında avlanmak zorunda olan kuşlara zarar veriyor mu sorusu, bilimsel olarak yanıtlandı.

balkona ufaladığımız ekmek kırıntıları

Belki kırıntıların boyutu ya da ekmeğin kendisi değil ama ya balkona ufaladığımız ekmek kırıntıları kuşların diyetine olumsuz etkide bulunuyorsa? Kağıt üzerinde baktığımızda hem gıdalar ziyan olmuyor, hem de göklerde özgürce dolaşan kuş dostlarımızın karnı doyuyor. Harika bir anlaşma. Fakat hepimiz biliyoruz ki özgür kuşlar kendi besinlerini doğal yollarla kendileri buluyorlar. Hal böyleyken acaba bizim onlara sunduğumuz kolaylık, bir çeşit tembellik ve bağımlılık yaratıyor mu? Ya da daha kötüsü, bir yere tatile gittiğimizde kuşlar aç mı kalacak?

Oregon Üniversitesi araştırmacıları tam da bu soruları aydınlatmak için harekete geçti. Anlaşılan o ki kuş dostlarımız için evlerimizin önüne koyduğumuz yemler, onları bize bağımlı kılmıyor. Yani kendi başlarının çaresine bakmaya devam ediyorlar. Biz yem vermedik diye herhangi bir sorunla karşılaşmıyorlar. Bunu belirtip içimizi rahatlattıktan sonra geçelim işin detaylarına.

“Balkona ufaladığımız ekmek kırıntıları ve benzeri yemlerin kuşların vahşi yaşam diyetine nasıl etki ettiğini henüz tam netleştiremedik. Fakat en azından bu durumun kuşları olumsuz etkilemediği ortada.” dedi araştırmayı yürüten Jim Rivers.

Ülkemizde ve hatta tüm dünyada böylesine yaygın bir uygulamanın dostlarımıza zarar vermiyor oluşu sevindirici. Ancak bu yemlerin tamamen zararsız olduğunu da söyleyemiyoruz maalesef. Mesela yine aynı araştırmaya göre insandan kuşlara geçebilen hastalıklar bu yollarla dostlarımıza taşınabiliyor. Hatta bu yemler zamanla dostlarımızın gaga yapısında değişikliklere de yol açabilir. Yine de tüm bunlardan bahsederken ekmek kırıntılarının olumlu yönlerine değinmeden olmaz. Kırıntılar özellikle kışları dostlarımızı gıda arayışından kurtararak enerjilerini saklamalarını sağlıyor. Bağlantılı olarak karnı kolaylıkla doyan kuşlar, üremeye daha fazla vakit ayırıyorlar.

balkona ufaladığımız ekmek kırıntıları

BALKONA UFALADIĞIMIZ EKMEK KIRINTILARI DOSTLARIMIZA ENERJİ KAYNAĞI

“İşin güzel tarafı, bu araştırma sadece bir iki yılı değil, 25 yıllık bir zaman aralığını kapsıyor. 25 yıl boyunca göç rotaları araştırma merkezimizden geçen baştankaraları inceledik. Onlar geldiği vakit dışarıya kuş yemlikleri koyardık. Geçen yıl bu yemlikleri bilinçli bir şekilde kaldırdık. Sonuç? Göç eden kuş sayısında hiçbir azalma olmadı. Biz de ekmek kırıntılarının zararsız olduğu sonucuna vardık.” dedi Rivers.

Bilim insanlarının araştırmalarında baştankaraları küçük bir tür olduğu için tercih etti. Küçük türler enerji kaynaklarına daha fazla gereksinim duyarlar. O yüzden ekmek kırıntılarının sağladığı enerji bu dostlarımız için oldukça önemli. Fakat buna rağmen, “Baştankaralar gibi göçleri sırasında sık sık enerji ihtiyacı çeken kuşlar bile sunduğumuz yemlere özel bir rağbet göstermedi. Bu durum, yemlerin kuşlar için tahmin ettiğimizden daha az bir önem taşıdığını kanıtlıyor.” diyerek sözlerini noktaladı Rivers.

Uzun lafın kısası, balkona ufaladığımız ekmek kırıntılarının dostlarımız için hiçbir zararı yok. Biraz da olsa içimiz rahatladı, öyle değil mi? Fakat keşke her şey böyle güllük gülistanlık olsa. Ekmek kırıntıları belki kuş dostlarımızın canını tehlikeye atmıyor ama bu görevi onun yerine trafik üstleniyor. Evet, dostlarımızın canı trafik yüzünden tehlikede. Nasıl mı? Yazımıza bir göz atıp bu üzücü durumu detaylarıyla okuyabilirsin.

Paylaşan heymypet