Bakanlık’tan ‘Tehlike Arz Eden Köpek Irkları’ Genelgesi

Geçtiğimiz temmuz ayında yürürlüğe giren genelge ile birlikte, belirlenen ırkların üretilmesi, sahiplenilmesi, ülkeye girişi, satışı ve reklamı yasaklanmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı, 7 Aralık’ta listeye 2 ırk daha ekledi. 14 Ocak’a kadar da herkesin kayıt yaptırması için süre verildi.

tehlike arz eden köpek

Tehlike arz eden köpek ırkları, bir bakanlık komisyonu tarafından belirlendi. İlk yayınlanan genelge American Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa cinsi köpekler için geçerliydi. Bakanlık 7 Aralık’ta, American Staffordshire Terrier ve American Bully cinslerini de bu listeye ekledi.

Genelgeye göre, bakanlıkça belirlenen, tehlike arz eden köpek ırklarının üretimi, sahiplenmesi, sahiplendirmesi, barındırması, beslemesi, hediye etmesi, ülkeye girişi ve satışı yasak.

14 Ocak sonrasında dostunun kalmaya devam edebilmesi için bakanlığa kayıt yaptırman gerekiyor. Bu senin için bir sahiplik belgesi ve bir nevi dostunun ruhsatı.

Kayıt Süreci

Genelgeye göre belirtilen ırk köpeklerin, evlerinde kalmaya devam edebilmesinin tek yolu, bakanlığa kayıtlarının yaptırılması. Kayıt için dostunun veteriner kliniğinde kısırlaştırılması ve mikroçip ile işaretlenmesi gerekiyor. İl veya ilçe tarım müdürlüklerine başvuru için her iki belge de gerekli. Çünkü bakanlık, veteriner hekimden alınan belgeler ile PETVET sistemine sizi kaydediyor. Son kayıt tarihi 14 Ocak 2022.

Kayıt Sonrası

Süreç kayıt yaptırmakla bitmiyor. Genelgeye göre bu cinslerin belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılması da artık yasak. Kalabalık yerler ile çocuk oyun alanlarına ve parklarına girmesi de öyle… Genegelye uymayan kişileri ise ağır cezalar bekliyor.

14 Ocak’a kadar kayıt yaptırmayanlar ya da kayıt sonrası yukarıdaki hükümlere uymayanlar, ilk etapta para cezası alacak. İkinci bir aykırılıkta ise,11 bin TL cezaya ek olarak köpek sahibinden alınacak. En yakın belediye tarafından alınıp barınağa götürülecek.

Eğer dostun saydığımız ırklardan biriyse 14 Ocak 2022’den önce kayıt işlemleri için hazırlığa başlamalısın. Kaydını yaptırdıktan sonra da dolaşmaya ağızlıksız, tasmasız çıkmama özen göstermelisin. Belgesini de en iyisi hiç cüzdanından çıkarma.

Paylaşan heymypet