Kuşları Bahçene Çekmek İçin Çok Faydalı Birkaç İpucu

Yemyeşil bahçeleri olduğundan daha da güzel yapan bir şey varsa o da dalların arasında cıvıldayan kuşlar olmalı. Dahası minik kanatlı dostlarımız bahçelerimize sadece güzellik katmıyor. Tozlaşmadan zararlı böceklerin ortadan kaldırılmasına birçok faydaları var. Peki doğadaki kuşları bahçene daha fazla çekmek için neler yapabileceğini biliyor musun?

Kuşları bahçene çekmek için çok faydalı ipuçları

KUŞLARI BAHÇEYE ÇEKMEK

Kuşların bahçeye gelmesi ve bahçende adeta bir kuş cennetinin olması için o ufaklıkların temel ihtiyaçlarını düşünerek hareket etmelisin. Nedir bu ihtiyaçlar? Tabii ki yiyecek, su ve barınak.

Suyla başlayalım… Tüm canlılar su içmeye ihtiyaç duyuyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde hem içmek hem de yıkanmak için bol bol suya ihtiyaç duyan kuşlar için bahçene minik bir kuş banyosu ya da havuz yaptırabilirsin.

Ancak bunu yaparken kuşları kediler ve büyük yırtıcı kuşlar gibi avcılara karşı da koruman gerekiyor. Öte yandan banyodaki suyun temiz olmasına ve fazla derin olmamasına da dikkat etmelisin. Evdeki muhabbet kuşunun yıkanmasıyla ilgili merak ettiklerin için de bu yazımıza başvurabilirsin.

bahçeye kuş gelmesi için yapılacaklar

KUŞLARI BAHÇENE ÇEKMEK İÇİN ÇEŞİTLİLİK ŞART

İkincisi bahçende bitki türlerinde çeşitlilik olması kuşlar için daha çekici bir ortam yaratır. Ağaçlar özellikle meyve ağaçları hem saklanacak yer açısından hem de besin kaynağı olması açısından kuşları çok mutlu eder. Renkli çiçekler de kokuları ve görüntüleriyle minik canları bahçene çekmeye yardımcı olurlar.

Örneğin birkaç ayçiçeği sarı renkleri, uzun boyları ve tohum dolu kafalarıyla çiçeklerin gözdesi olabilir. Aynı şekilde bir kuş üzümü de adı üzerinde bahçene gelecek kuşlara sıcak bir “Hoş geldin” mesajı verir. Bahçeyi farklı türlerden oluşturmak ise kuşların dört mevsim yiyecek bir şeyler bulabilmelerini sağlar.

Kuşları bahçene çekmek için

BÖCEKLER KUŞLARI BAHÇENE ÇEKMEK İÇİN ÖNEMLİ

Bahçenin zenginliği birçok böcek türüne doğal bir yaşam alanı yaratmak anlamına da gelir. Karada yaşayan kuşların neredeyse tamamının beslenmesinde protein deposu böceklerin önemli bir yer tuttuğunu da düşünürsek zengin bir bahçenin kuşları bu açıdan da mutlu ettiğini söyleyebiliriz.

Son olarak kuşlar için ağaç dallarına asacağın dekoratif mama kapları da kuşları bahçene çekmek için etkili olacaktır. Mama kaplarını dört mevsim dolu tutman da önemli. Birçok kişi kuşların sadece kışın beslenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyor ancak yaz aylarında da mama bulmakta zorlanan kuşlar olduğunu unutmamalı, onlar için her zaman hazırda bir şeyler bulundurmalısın. Kuşlar için böyle bir granola da hazırlayıp uygun yerlere koyabilirsin.

Paylaşan heymypet