Evde Kuş Bakımı, Artıları ve Eksileriyle En Konuşkan Kuşlar

Cıvıl cıvıl sesiyle, biraz düşük çenesiyle evde neşe kaynağı olacak bir kuş sahiplenmek istiyor ama hangisini seçeceğine karar veremiyorsan bu yazı evde kuş bakımı konusunda sana yardımcı olabilir.

KONUŞMAYI SEVEN KUŞLAR

JAKO

Evde Kuş Bakımı

Jakolar, günümüzde bulunması en kolay ve konuşma becerisi en yüksek kuş türü. Bu türde bir kuşa sahip olmak istersen evde kuş bakımı konusunda tecrübeli olman gerekiyor. 

Jakolar 60 yıla kadar yaşayabilen uzun ömürlü kuşlar. Boyutları ve sürekli hareket etme istekleri nedeniyle büyük bir kafese ihtiyaçları var. Üstelik oldukça zeki kuşlar olduklarından bulundukları ortamdan kolayca sıkılabiliyorlar. Böyle bir durumda strese girip tüm tüylerini dökebilir, şaşırma. Gerekli ortamı sağlar ve bakımına gereken özeni gösterirsen, bu kuş üstün konuşma becerisiyle adeta senin için bir ödül olacaktır. 

Jakoların konuşma yeteneği öyle olağanüstü ki bilim insanlarına zeka ve dil çalışmalarında yardımcı oluyorlar. Bu kuşlar sadece kelimeleri tekrar ve taklit etmekle kalmıyor, aynı zamanda kelimelerin ne bağlamda kullanıldıklarını anlıyor ve bu kelimeleri bir araya getirerek kısa cümleler kurabiliyorlar. Hatta bu kısa cümlelerle kimi zaman ihtiyaçlarını bile dile getirebiliyorlar.

Dahası Jakolar laboratuvar ortamında basit matematik işlemleri yapmayı da öğrenebiliyorlar. Özenle bakılıp eğitildiklerinde Jakoların üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey yoktur desek abartmış sayılmayız!

MAVİ ALINLI AMAZON PAPAĞANI

Evde Kuş Bakımı

Mavi alınlı Amazon papağanı, deneyimli kuş sahipleri için mükemmel bir seçenek. Bu papağanlar 100 yıla kadar yaşayabiliyor. Bununla birlikte çok gürültülü kuşlar olduklarından her yaşam alanına uygun değiller. Ayrıca stres seviyelerini sabit tutabilmek için yine Jakolar gibi bu papağanlar da büyük bir kafese ihtiyaç duyuyor.

Eğer kendini bir Mavi alınlı Amazon papağanı sahiplenmeye hazır hissediyorsan, konuşma becerileriyle bu kuşun seni mest edeceğini garanti edebiliriz! Yüzlerce kelime öğrenebilen, yüksek ve net bir ses tonuyla konuşan bu kuşlar insanların ses tonlarını da taklit edebildiklerinden karşında bir insan varmış gibi hissedebilirsin.

MUHABBET KUŞLARI

Muhabbet Kuşları evde beslenen kuş türleri içinde en popüler olanıdır. Pek fazla ses çıkarmayan bu kuşlar hemen hemen tüm ortamlarda kolaylıkla bakılabilirler. Tabii şunu da belirtelim: Muhabbet kuşları kısık sesli oldukları kadar tiz seslilerdir de. Yine de bizce bu pek sorun teşkil edecek bir özellik değil! Muhabbet kuşlarını eğitmek, diğer kuşlara kıyasla biraz daha zor olsa da  tecrübesiz biri için bile bunun aşılamayacak bir sorun olduğu söylenemez.

SULTAN PAPAĞANI

Sultan papağanı, muhabbet kuşundan sonra evde kuş bakımı için ikinci en çok tercih edilen evcil hayvan. Sultan papağanları kolayca eğitilebilen ve pek de gürültülü olmadıklarından her ortamda kolayca beslenebilecek kuşlar. Eğitim konusunda en önemli nokta az çabayla hızlı sonuç alabilmenin mümkün olması. Eğer kısa zamanda öğrettiklerini anlayıp sana karşılık verecek bir sultan papağanı istersen, dişi yerine erkek tercih etmeni öneririz. Bir başka dikkat edilmesi gereken konu ise sultan papağanının yumurtadan çıktığı andan itibaren insanlarla temas halinde olup olmaması. Anneleri tarafından yetiştirilmiş olanlar, ilk günden itibaren bakımı insanlar tarafından yapılmış sultan papağanlarına kıyasla daha yabani olabilir ve eğitme çabalarına yanıt vermeyebilirler.

EĞİTİM ŞART

Her ne kadar bazı kuşlar ‘konuşma becerisi yüksek’ olarak tanımlansa da bu her kuşun konuşabileceği anlamına gelmez. Tıpkı bizler gibi kuşlar da birbirinden farklı canlılar. Dolayısıyla bazıları kolayca konuşabilirken, bazıları konuşamaz.

Eğer “Ben risk almayı sevmem” diyenlerdensen, daha önceden eğitilmiş bir kuş almanı tavsiye ederiz. Böylelikle zamandan ve enerjinden tasarruf edersin. Önceden eğitilmiş bir kuş bulabilmek için internette kısa bir araştırma yapman yeterli. Eğer sıfırdan başlamakta ısrarcıysan, yavru bir kuş alman en doğrusu. Yavru bir kuşu uygun tekniklerle eğitmek sana istediğn sonucu verir. Elbette konuşma becerisi yüksek bir kuşa sahip olsan dahi sürekli eğitim şart!

Bu bir kuş bile olsa evcil bir hayvana sahip olmanın ciddi bir sorumluluk bilinci gerektirdiğini hatırlatmak isteriz. Dolayısıyla bir kuş sahibi olmaya karar verdiğinde tek bir faktöre odaklanmak yerine kuşun ihtiyaçları, ortalama yaşama süresi, bakımı gibi birden fazla faktörü göz önünde bulundurmalı ve böylesi bir sorumluluğa gerçekten hazır hissedip hissetmediğin konusunda kendini sorgulamalısın.

Kuşların, en uygun türü seçtiğin takdirde sana çok iyi bir ev arkadaşı olacağından ve ev arkadaşı arayışını sona erdireceğinden eminiz!  

Paylaşan heymypet