Araştırmaya Göre Vegan Kediler Daha Sağlıklı!

Yeni bir araştırmaya göre vegan kedilerin et yiyen kedilerden daha sağlıklı olduğu ortaya çıktı. Araştırma, vegan beslenmenin kedi dostlarımıza fayda sağladığını gösteriyor. Detaylar yazımızda!

araştırmaya göre vegan

 

 

Kedi ebeveynlerinin katıldığı bir ankette; vegan beslenen ve et bazlı beslenen kedilerin sağlık durumları ölçülmüş. Ankete katılan kedi sayısı da oldukça fazla. Yani öylesine birkaç kedi üzerinden hesaplanan bir veri değil. Tam 1.369 sevimli dostumuzdan bahsediyoruz! Anketin sonucu ne mi? Et bazlı beslenen kedilerin yüzde kırk ikisi en az bir sağlık sorunu ortaya çıktı. Vegan beslenen kedilerin ise yalnızca %37’si sağlık sorunu yaşıyordu. Düşününce yakın gelebilir ancak yüzdelik dilimde bu rakamlar arasında oldukça büyük fark var. Yani, araştırmaya göre vegan kedilerin daha sağlıklı olduğu bir gerçek. Ancak bu durum bir tesadüf mü? 

Yapılan araştırmada, vegan beslenen kedilerin ebeveynlerinin, kedilerini veterinere daha az götürdüklerini iddia ettikleri ortaya çıktı. Üstelik vegan kediler daha az ilaç kullanıyordu. Bulgular korelasyonel olsa da alternatif diyetlerin kediler için faydalı olduğunu öne sürüyor.

araştırmaya göre veganKediler İçin Sağlıklı Beslenme

Kediler, esansiyel amino asit taurin gibi belirli besinler açısından zengin bir diyete ihtiyaç duyar. Bu besinlerin bazıları yalnızca ette doğal olarak bulunur. Ancak kedi maması şirketleri bu besinlerin sentetik versiyonlarını üretebilmekte. Bunları ayrıca belirli bitkilerden de temin etmek mümkün. Ayrıca şirketler vegan mamayı, et bazlı evcil hayvan mamasının içerdiği aynı besin maddeleri ile destekleyebilir.

Winchester Üniversitesi’nden Profesör Andrew Knight, “Biyolojik olarak kedilerin ihtiyacı olan şey et değil, belirli bir dizi besin” demiş. “Gerekli tüm besin maddelerini bitki katkı maddeleri yoluyla sağlayamamanın hiçbir bilimsel nedeni yok.”

Evet, vegan beslenenler de dahil olmak üzere bazı kediler ev dışından et tedarik ediyor olması muhtemel. Çalışmadaki vegan kedilerin çoğunun ev kedileri olduğunu söylese de, “bazı ek avlanmaların da sürdüğünü” söylemek mümkün.

Vegan Beslenme

Yine de bu çalışma, alternatif evcil hayvan diyetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için önemli bir adım. Evcil hayvan ebeveynleri, evcil hayvan yemi üretiminin önemli çevresel etkileri konusunda giderek daha fazla endişe duymaya başladı. Bu da vegan beslenmeyi giderek daha popüler hale getiriyor.

Ancak herkes vegan kervanına katılmıyor. İngiliz Veterinerler Birliği daha önce evcil hayvanlar için alternatif diyetlere karşı tavsiyede bulunmuştu. Şimdi bu duruş yeniden değerlendiriliyor.

“Evcil hayvan sahipleri arasında evcil hayvanlar için alternatif diyetlere ilgi artıyor. Özellikle vegan beslenmenin etkilerine ilişkin devam eden çok sayıda araştırma var. Ancak bu beslenmenin zaman içinde sağlık üzerindeki sonuçlarını haritalayan sağlam veri eksikliği var.

“Araştırmalarda okudum vegan beslenmeyi bir deneyeyim” diye düşünme! Biz sadece araştırma konularını ilginç buluyor ve huzurlarınıza sunuyoruz. Kedin, köpeğin veya herhangi başka bir evcil hayvanın için; yalnızca en doğru beslenmeyi veteriner seçer. Çünkü kedinde oluşma ihtimali olan sağlık sorunları hakkında en gerçek bilgiye o sahip. Kedinin beslenmesi gibi önemli bir konuda veterineri dışında hiç kimse söz sahibi olmamalı. Ebeveyni olarak sen bile…

Paylaşan heymypet