Araştırmalara Göre Kedi Sahiplenmek İnsan Sağlığına Faydalı

Araştırmalara göre genel olarak evcil hayvan sahipliğinin birçok faydası vardır.

Sevimli kediciklerin olduğu çok fazla video izledikten sonra, artık tamamen vuruldun ve bir kediyi sahiplenmek istiyorsun. Doğru fikre sahipsin; anketlere ve araştırmalara göre, sağlığın için birçok yönden kedi sahiplenmenin iyi olduğu öne sürülüyor. Bununla birlikte, kediler harika evcil hayvanlar olsalar da, Behavior Vets NYC’de kedi davranış danışmanı olan Mary Molloy’a göre, bir kedicik için arzun yalnızca bu tür kavramlara dayanmamalıdır.

“Çalışmalar açısından, okuduğum her kitap fiziksel ve/veya zihinsel sağlık arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Ancak nedensellik gösteren hiçbir şey görmedim” diyor. “Örneğin, kalp hastalığı riskini azaltmak için kedi sahiplenen birine hiç rastlamadım. Bununla birlikte, bu konuda sübjektif duygular için söylenecek bir şey olduğunu düşünüyorum. Sahibi ve kedisi (aslında bir sahip ve sevilen herhangi bir evcil hayvan) arasındaki ilişki sizin için iyidir.”

Dolayısıyla bu çalışmalar mutlaka bilimsel olmasa da, kedi ebeveynlerinin kedi arkadaşlarında rahatlık bulduklarına dair kanıtlar var. İşte kedilerin iyi evcil hayvanlar olmasının bazı nedenleri.

Kediler Sosyal İhtiyaçlarımızı Karşılar

Molloy, kendi deneyimine göre, daha önce hiç kedi sahibi olmamış ve daha sonra bir kedi sahibi olmuş insanların, kedigillerin ne kadar sevecen ve zeki olduklarını keşfetmelerine şaşırdıklarını söylüyor. “Klişe, kedilerin mesafeli, insanlara ilgisiz, eğitilmeye isteksiz ve sadece insanları gerçekten umursamıyor olmalarıdır” diye ekliyor. “Böyle kediler var, ama kedilerinin ne kadar tatlı olduklarına ve onlarla ne kadar bağ kurduklarına şaşıran insanlarla tekrar tekrar karşılaşıyorum.”

Bir çalışma, insan-kedi ilişkisini netleştirmeye çalıştı. Sonuç, bazı insanlar için “kediler bir sosyal ağdaki kişilerin yerini alabilir” iken, çoğu durumda “kediler ek bir duygusal destek kaynağı olarak görünmektedir.” Aslında, Birmanya, Maine Rakun, Ragdoll ve Siyam da dahil olmak üzere bazı ırkların en cana yakın kediler arasında olduğu düşünülmektedir.

Kediler Kaygıyı Azaltır

Bazı araştırmacılar, Frontiers in Veterinary Science’da yayınlanan bir çalışmada, kedi-insan etkileşimlerinin “kişideki ölçülebilir olumsuz ruh hallerini, örneğin kaygı, depresyon ve içe kapanmayı azaltmaya” yardımcı olduğunu keşfettiler. Spesifik olarak, kendilerini depresyonda hisseden insanlar kedileriyle sık sık etkileşime girmezken, kedicik onlara yaklaştığında, insanın ruh halini etkiler.

Bu bulgular aynı zamanda evcil hayvanlarının “kişiye yakınken insanın depresifliğine tepki olarak … kişiyle daha sık ses çıkarması ve o kişiye daha sık kafa vuruşu ve kendini sevdirme isteği” davranışını değiştirdiğini ortaya koydu. Sanki kedicik üzgün olduğumuzu biliyor ve kafa vuruşlarıyla ekstra rahatlık sağlatmaya çalışıyor.

Evcil Hayvanlar Zihnimizi Keskin Tutar

Michigan Üniversitesi’ne göre, sevecen kediler (tamam, evet, köpekler de!) yaşlı yetişkinlerde zihinsel düşüşün yavaşlamasına yardımcı olur. Araştırmacılar, altı yıllık bir süre boyunca bir dizi bilişsel test yoluyla, uzun süredir evcil hayvan sahiplerinin evcil hayvanı olmayanlardan daha yüksek puan aldığını kaydetti.

Washington Eyalet Üniversitesi’ndeki bilim insanları ayrıca, bir köpeği veya kediyi 10 dakika gibi kısa bir süre okşamanın bile “önemli bir stres hormonu olan kortizolde yüksek bir azalma” ile sonuçlandığını keşfettiler.

Kediler Kalp Krizi Veya İnme Riskini Azaltır

Ek olarak, Vasküler ve Girişimsel Nöroloji Dergisi ‘nde yayınlanan bir araştırma, kedi sahibi olma ile kalp krizi veya felçten ölme riskinin azalması arasında bir bağlantı buldu. Nedeniyle ilgili benzersiz bir olasılık var. Özellikle kedigiller ve muhtemelen insanlar için mırlamaların iyileştirici gücüne işaret eden birkaç çalışma var.

Tüm evcil kediler (ve çoğu vahşi kedi) 20 hertz ile 150 hertz arasındaki frekanslarda mırıldanır. Missouri Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden Leslie A. Lyons, Bu Hafta Ortopedi’de bu “iyileştirici frekansların” bazı insanlar için bir neden olduğunu belirtti: “Mırıldanan bir kediyi sevmek sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Kedilerde ve insanlarda dispne (nefes almada zorluk), kan basıncını düşürür ve kalp hastalığı riskini azaltır. Kedi sahiplerinin kalp krizi geçirme riski yüzde 40 daha az.

Kedilerin Sağladığı Ek Sağlık Faydaları

Evcil hayvan olarak kedi besleyemeyen insanlar için, kedicikler, bakımevi hastalarına destek sunmak veya yaşlı bir yaşam topluluğunda sakinlere neşe getirmek için popüler terapi hayvanları haline geliyor. İnsan-Hayvan Bağları Araştırma Enstitüsüne göre, eğitimli terapi kedileri, ağrı ve stresin azalması, duygudurum ve davranış koşullarının semptomlarının azalması ve yalnızlık raporlarının azalması dahil olmak üzere terapi köpekleriyle etkileşimler kadar insanlara fayda sağlar.

Ve şu anda bir kediyi besleyemez veya evlat edinemezsen, sorun değil. Milyonlarca kedi makarası, interneti dolduran videolar aracılığıyla varlıklarından hala yararlanabilirsin. Indiana Üniversitesi’nde 7.000’den fazla kişi üzerinde yapılan bir araştırma, kedilerle ilgili video izlemenin bireyleri “daha enerjik… daha olumlu” hale getirdiğini ve “kaygı, sıkıntı ve üzüntü gibi daha az olumsuz duygu” yaşadıklarını buldu.

 

Paylaşan heymypet