Amerikan Papağanları Hakkında 5 Gerçek

Papağanlar arasında en kolay tanınan kuş türü olan Amerikan papağanları hakkında bilinen gerçekleri birlikte inceleyelim.

amerikan papağanları hakkında

 

 

Amerikan papağanları, papağan ailesindeki (Psittacidae) belki de en kolay tanınan kuşlar. Renkli ve eğlenceli bu kuşlar, yüzlerce yıldır evcil hayvan olarak besleniyor. Diğer birçok papağanın aksine, Amerika papağanlarının tipik olarak yüzlerinde boyut ve renk olarak değişebilen imzalı çıplak deri parçaları olur. Haydi Amerikan papağanları hakkında bilinen gerçekleri birlikte öğrenelim.

Amerikan Papağanlarının Özellikleri

1. Amerika Papağanları En Büyük Papağan Türü

Doğada 400’den fazla farklı papağan türü (Psittaciformes sırasında) ve Amerikan papağanı aralarında en büyüğü. Amerikan papağanı normalde bir kuş için oldukça ağır olan iki ila dört kilo ağırlığında olur. Amerikan papağanlarının en büyüğü olan sümbül Amerikan papağanı, gagadan kuyruğun ucuna kadar yaklaşık 100 cm uzunluğa ulaşması mümkün. Ayrıca, 155 cm’e kadar etkileyici bir kanat genişliğine sahip olurlar.

2. Birçok Amerikan Papağanı Türü Var

Amerikan papağanları en büyük papağan türü olarak bilinir. Çeşitli boyutlarda birçok farklı Amerika papağanı türü olduğunu belirtmekte fayda var.

Sevgiyle mini Amerikan papağanı olarak bilinen en küçük Amerika papağanı, bazen sadece 30 cm uzunluğa kadar büyür. Bu da büyük muhabbet kuşu büyüklüğüne tekabül eder. Ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, tüm Amerikan papağanları (sümbül Amerikan papağanı hariç) birkaç ortak özelliği paylaşır. En göze çarpanı gözlerinin etrafındaki çıplak deri halkaları. Birçok insan için bu, Amerikan papağanları arasında en çok tanınan özellik.

amerikan papağanları hakkında

3. Bir Amerikan Papağanının 80 Yıldan Fazla Yaşaması Mümkün

Uygun şekilde bakıldıkları zaman mavi ve sarı papağanlar gibi bazı Amerikan papağanı türleri ortalama 60 yıl yaşaması mümkün. Amerikan papağanı diğer türler ile kıyaslandığı zaman 80 yıl veya daha fazla yaşadığı toplum arasında bilinir.

Amerika papağanı sahiplenmekle ilgilenenlerin, evcil hayvanlarına bakmak için yeterince zaman ayırmaya istekli olduklarından emin olmaları şiddetle tavsiye edilir. Bu kuşların sahiplerinden daha uzun yaşaması hiç de alışılmadık bir durum değil. Bu nedenle, bakmakla yükümlü olduğun diğer kuşlar için yaptığın gibi onların bakımı için de aynı önlemleri al. Ona kalıcı bir yuva sağlamak için daha yaşlı bir Amerikan papağanı evlat edinmeyi düşünmek de mantıklı.

4. Melez Amerikan Papağanı Yetiştirmek Mümkün

Melez Amerikan papağanı örnekleri arasında Catalina Amerika papağanı, alacalı Amerika papağanı ve Camelot Amerika papağanı bulunur. Bu kuşlar, evcil hayvan sahipleri arasında olağanüstü derecede popüler.

5. Amerikan Papağanları Sert Kabuklarını Kıracak Kadar Güçlü Olur

Sümbül Amerika papağanı, devasa gagalarında bir hindistan cevizi kabuğunu kıracak kadar güce sahip.

Sümbül papağanları etkileyici güçlerine rağmen elle beslenen bebekler olarak yetiştirildikleri zaman tatlı ve şefkatli yetişir. Amerika papağanı dünyasının “nazik devleri” olarak bilinirler.

Diğer Amerika papağanı türlerinin de güçlü ve etkileyici gagaları var. Bu da onları saldırganlık eylemleri veya hormonal davranış nöbetleri sırasında hesaba katılması gereken bir güç haline getirir. Bu, Amerika papağanlarının genellikle yalnızca büyük papağan tutma deneyimi olanlara tavsiye edilmesinin ana nedeni.

Tüm papağanlar gibi Amerikan papağanları da sıkılmamak için sosyal etkileşime ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Canı sıkılan bir Amerikan papağanı sık sık ses çıkarır, tüyleri yok edecek davranışlarda bulunur. Amerikan papağanlarının bulabildiği her ahşabı kemirip güçlü gagaları ortalığa zarar vermesi de mümkün. 

Paylaşan heymypet