Amerikan Bulldog Özellikleri

Amerikan Bulldog

Amerikan Bulldog

Amerikan Bulldog

DİĞER ADLARI

Amerikan Bulldog


RENKLERİ

Siyah, beyaz, kahverengi


ÇIKIŞ YERİ

Amerika


FAMİLYA

Av köpeği

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Amerikan Bulldog Özellikleri Nelerdir?

Bu köpek ırkı ilk dönemlerden beri avcılık ve koruma amaçlı kullanılmışlardır. Cesur karakter özellikleri sayesinde iyi birer savaşçıdırlar. Bu sebeple çoban köpeği olarak da kullanılmışlardır. Farklı renklerde olabilirler. En yaygın renkleri siyah, beyaz ve kahverengidir. Kaslı ve atletik yapıları sayesinde heybetli görüntüleri vardır. 

İrice kafaları, etrafında renkli lekeler bulunan gözleri ve burunları vardır. Göz renkleri kahverengidir. Tehdit ve tehlikelere karşı daima tetiktedirler ve koruma içgüdüleri çok gelişmiştir. Görünüşleri biraz korkutucu olsa da aslında çok insan canlısı ve sevimli köpeklerdir. İnsanlarla zaman geçirmeye bayılırlar. Özellikle ebeveynlerine karşı çok bağlı ve sadıktırlar. Bu özellikleri onları yabancılara karşı şüpheli yapar. Tüm diğer köpek ırkları gibi Amerikan Bulldoglar da daha çok küçükken  sıkı bir eğitimden geçmeli ve yeterince sosyalleşebilmeliler. Aksi takdirde saldırgan tavırlar gösterebilirler. Cesur oldukları kadar zeki köpekler oldukları için kolayca eğitilebilirler. Yavruyken alıştıkları tüm diğer hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. İleriki dönemlerde yeni tanıştıkları hayvanlara pek sıcak yaklaşmayabilirler. O sebeple yetişkin Amerikan Bulldoglar yabancı evcil hayvanlarla yalnız bırakılmamalıdır. 

Amerikan Bulldog Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Bu köpeklerin atalarının en eski İngiliz Bulldoglar olduğuna inanılıyor.. 18. ve 19. yüzyılda İngiltere’den Amerika’ya getirildikleri düşünülüyor. Yaban hayvanlarını yakalama konusunda başarılı oldukları için avcılar tarafından çok tercih edilirler. 

Başka araştırmacılar da İngiliz Bulldoglardan değil, eski Mastiff’lerden türetildiklerine inanırlar. 

Amerikan Bulldog Nasıl Beslenmelidir?

Amerikan bulldogların bakımlarıyla ilgili en kritik konu beslenmeleridir.  Güçlü ve hareketli köpekler oldukları için mamalarının da protein, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olması gerekir. Bu sebeple köpeğiniz için özel formülize edilmiş premium mamalardan tercih etmeniz önerilir. Kas ve kemik gelişimleri için bu segmentteki kuru mamalar uygundur. Kalsiyum yönünden zengin bu tip mamalar onları kalıtsal yönden eğilimli oldukları hastalıklardan da koruyacaktır. 

Amerikan Bulldog Yıkanır mı?

Köpeklerin sık yıkanması uzmanlar tarafından önerilmez. Çünkü bu hem üşütüp hastalanmalara neden olabilir, hem de cilt ve tüy sağlıklarını riske atar. Bu nedenle çok mecbur kalmadıkça köpeğinizi yıkamamalısınız. Onun yerine tüy temizliği için köpeklere özel formülize edilen kuru şampuanlardan faydalanabilirsiniz.

Amerikan Bulldog Ne Zaman Yıkanır?

Amerikan Bulldogları sıkça yıkamanız gerekmez. Çok mecbur kaldığınız zamanlarda, yılda 1-2 kereyi geçmeyecek şekilde yıkayabilirsiniz. Banyodan sonra iyice kurulamanız gerektiğini kesinlikle unutmayın. 

Amerikan Bulldog Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Bu türlerin tüyleri oldukça kısadır. O sebeple yoğun bir bakım gerektirmez. Haftalık olarak kuru şampuanla fırçalayarak temizliğini yapabilirsiniz. Öte yandan haftada en az 2 kez dişlerini fırçalamanız ağız ve diş sağlığı bakımından oldukça büyük önem taşır. Kulağının dış kısmının da yumuşak ve nemli bir pamukla silinmesi gerekir. Tırnaklarının da veteriner gözetiminde düzenli olarak kesilmesi önemlidir. 

Amerikan Bulldog Kaç Kilo Olmalıdır?

Yetişkin Amerikan bulldog köpeklerinin erkekleri ortalama 50 ile 54 kilogram ağırlığa sahiptir. Dişileri ise 41 ile 45 kilogram arasında değişir.

Amerikan Bulldog Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Amerikan Bulldog türü köpekler çok akıllıdır. Sizinle eğitici ve öğretici oyunlar oynamaya bayılırlar. Zekalarını sergileyebilecekleri oyunlar onu çok cezbeder. Onu eğitmek oldukça kolaydır. Temel komutları kolayca anlayıp uyguladıklarını göreceksiniz. 

Amerikan Bulldog Saldırır mı?

Bu köpek türü saldırgan bir tür değildir. Yavruyken geçirdiğiniz itaat eğitimlerinden sonra rahatlıkla besleyebilirsiniz.

Amerikan Bulldog Kaç Saat Uyur?

Köpekler en fazla yavruyken uykuya ihtiyaç duyarlar. O dönemler günde 18-20 saat boyunca uyuyabilirler. Büyüdükçe uyku ihtiyaçları azalır. Ortalama 15 saat yeterli gelir. Köpeğiniz bu sürelerden çok daha az ya da çok daha fazla uyuyorsa veterinerinize danışın.

Amerikan Bulldog Tüy Döker mi?

Bu köpeklerin zaten oldukça kısa olan tüyleri çok fazla dökülmez. Kalın bir kürkleri yoktur. Haftalık olarak fırçalamanız yeterli olur. Bakımları sizi çok zorlamaz.

Amerikan Bulldog Ne Kadar Büyür?

Amerikan Bulldogların erkekleri 50 – 71 cm, dişileri ise 50 – 61 cm kadar uzarlar. Üstelik kilo almaya da çok meyilli değillerdir. 

Amerikan Bulldog Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Uzmanlar köpeklerin 5-6 aydan önce kısırlaştırılmamaları gerektiğini düşünür. Yine de ideal zamanlama köpeğin cinsine, türüne, sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir.  Veterineriniz bu konuda sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. 

Amerikan Bulldog Kaç Yıl Yaşar?

Amerikan bulldogların ortalama ömürleri 12 ile 16 yıl arasında değişir.

Amerikan Bulldog Nasıl Tıraş Edilir?

Bu türün tüyleri yoğun bakım gerektiren bir yapıda değildir. O sebeple haftada 2 kez taranması veya fırçalanması yeterli gelecektir. Düzenli fırçalarsanız durumunda ekstra tıraşlanmaya ihtiyaç duymazsınız.

Amerikan Bulldog Kaç Yavru Doğurur?

Amerikan Bulldog cinsi hamile bir dişi köpeğiniz var ise bir sürü yavruya hazırlanın . Bu tür her doğumda 8-11 arasında yavru dünyaya getirebilir. 

Amerikan Bulldog Yasaklı Irk mıdır?

Amerikan Bulldogları yasaklı ırklardan değildir. Güvenle sahiplenip besleyebilirsiniz. 

Amerikan Bulldog Neden İshal Olur?

Köpeklerin ishal olmalarının en yaygın görülen nedenleri arasında yerlerdeki her şeyi koklayarak ve yalayarak gezmeleri, bozuk yemek artıklarını yemeleri, ani diyet değişiklikleri yatar. Diğer kronik nedenler arasında gıda alerjileri ya da  intoleransları, bağırsak sendromu, egzokrin pankreas yetmezliği gibi pek çok hastalık sayılabilir.

Paylaşan heymypet