Alpine Dachsbracke Özellikleri

Alpine Dachsbracke özellikleri nelerdir?

Alpine Dachsbracke

Alpine Dachsbracke

Alpine Dachsbracke

DİĞER ADLARI

Deutscher Wachtelhund


RENKLERİ

Kızıl, kahverengi


ÇIKIŞ YERİ

Almanya


FAMİLYA

Av köpeği

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Alpine Dachsbracke Özellikleri Nelerdir?

Alpine Dachsbracke, koklayarak iz süren tazı cinsine (Scent Hound) ait  avcı bir türdür. Av sırasında başına buyruk, kendinden çok emin ve hatta agresif bir duruş sergileyebilir. Normal zamanlarda ise çok cana yakın ve duygusal bir köpektir. Akıllı ve cesur bir ırk oldukları için eğitim süreçlerinde zorluk çıkarmazlar. Oldukça zeki ve korkusuz olmaları eğitilmelerini kolaylaştırır. Dost canlısı köpekler oldukları için de çocuklarla ve diğer köpeklerle araları gayet iyidir. Onu diğer ırklardan ayıran en önemli özelliklerinden biri kısa bacakları ve onunla tezat oluşturan uzun gövdeleridir. Tüyleri kısa olmasına rağmen oldukça yoğun bir yapıdadır. Bacakları kısa olsa da kemikleri güçlü olduğu için atik bir yapıya sahiptir ve hızlı koşar. Renkleri ağırlıklı olarak kızıla çalan kahve ve siyahtır.

 

Tarihin çok eski çağlarından beri avcılıkta kullanılan Alpine Dachsbracke ırkı, Hasburg Prensi Rudolf tarafından av köpeği olarak kullanılmaya başlamasıyla asıl ününe kavuştu. Prensin Türkiye’ye yaptığı gezi sırasında da köpeği ona eşlik ediyordu.

Alpine Dachsbracke Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Yaklaşık olarak 19. yüzyıl dolaylarında doğdukları düşünülüyor. Dönemin Alman Kraliyet ailesinin favorilerinden olan bu köpekler, aslen Avusturyalıdır. Avcı genlerine rağmen uysal ve saldırganlıktan uzak köpeklerdir. İdeal bir av köpeği olarak yaban domuzundan geyik ve tilkiye kadar pek çok yaban hayvanının avında kullanılabilir. Zorlu arazi koşullarına karşı dayanıklıdır ve en önemlisi burnu çok iyi koku alır.

Alpine Dachsbracke Nasıl Beslenmelidir?

Eğer köpeğiniz yetişkin ise orta ırk köpekler için özel formülize edilmiş kaliteli bir kuru mamayı seçebilirsiniz.  Türün kimi üyeleri çeşitli meyve-sebzelere, yumurta ve peynire de istek duyabiliyorlar. Bunları köpeğinize vermeden önce veterinerinize danışmayı unutmayın.  

Alpine Dachsbracke Yıkanır mı?

Köpeklerin sıkça yıkanması kesinlikle önerilmez. Bu hem üşütüp hastalanmalara sebep olabilir, hem de cilt ve tüy sağlıklarını riske atar. Bu sebeple çok mecbur kalmadıkça köpeğinizi yıkamamalısınız. Bunun yerine tüy temizliği için köpeklere özel üretilen kuru şampuanlardan faydalanabilirsiniz.

Alpine Dachsbracke Ne Zaman Yıkanır?

Bu tür, köpek kokusuna sahip değildir. Eğer tüylerinin bakımını düzenli şekilde yaparsanız yılda 1-2 kez mevsim geçişlerinde yıkamanız yeterli olacaktır. Fakat banyodan sonra iyice kurulamayı kesinlikle unutmayın. 

 

Alpine Dachsbracke Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Alpine Dachsbracke türü çift katmanlı bir tüye sahiptir. Alttaki katmanlar daha yoğun iken üstteki katmanda yer alan tüyler daha kısa ve kalın yapıdadır. Kürkleri genelde kızıl tonlardadır ve üzerinde yer yer siyah hareler yer alır.  

Alpine Dachsbracke bakımı zor bir ırk değildir. Haftada bir defa köpek tarağıyla taramanız yeterli olacaktır. Böylelikle hem ölü tüyleri toparlamış, hem de cildine nefes aldırmış olursunuz. Bahar aylarında tüy dökümü artabilir. O dönemlerde fırçalamayı haftada 3-4’e çıkarmanız önerilir. Ağız ve diş bakımı da büyük önem taşır. Dişlerinde bakteri ve tartar birikmesi hem sağlığını tehlikeye atar, hem de yoğun ve kötü bir kokuya yol açar. Her gün dişlerini fırçalamaya özen göstermenizi öneririz.

Ayda 1-2 kez tırnaklarını kesmeniz yeterli olacaktır. Ancak bunu yaparken çok dikkat edin.Kan damarlarından birini kesip aşırı kanamaya yol açabilir ve dostunuzun hayatını tehlikeye atabilirsiniz. İyice öğrenene dek veterinerinizden veya bir pet kuaföründen yardım alabilirsiniz. 

Kulaklarının ise sık sık temizlenmeye ihtiyacı vardır. Yalnızca dış kulağını temiz ve hafif nemli bir pamuk yardımıyla silmeniz yeterli olur. İç kulağına doğru bir şey sokmanızı kesinlikle önermeyiz. 

Alpine Dachsbracke Kaç Kilo Olmalıdır?

Erkek Alpine’lerin ağırlıkları 9-11 kg’ı bulur. Dişiler ise 8-10 kg arasında değişir.

Alpine Dachsbracke Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Oldukça zeki bir köpek ırkıdır. Eğitimi sırasında onun bu keskin zekasını uyarmak gerekir. Yoksa sıkılıp eğitime istenilen cevabı vermeyebilir. Onu eğitirken keskin koku duyularını kullanabilirsiniz. Apartman dairesinde enerjisini boşaltamayacağı için sıklıkla dışarı çıkarıp özgürce koşmasına izin vermeniz gerekir. Egzersiz onun için olmazsa olmazdır. 

Alpine Dachsbracke Saldırır mı?

Alp Dachsbrack kesinlikle saldırgan bir köpek türü değildir. Rahatlıkla ve güvenle besleyebilirsiniz.

Alpine Dachsbracke Kaç Saat Uyur?

Bu tür, günde ortalama 10-12 saat uykuya ihtiyaç duyar. Yaşına ve sağlık durumuna göre bu süre uzar ya da kısalır. 

Alpine Dachsbracke Tüy Döker mi?

Alpine Dachsbracke yumuşacık ve yoğun bir kürke sahiptir. Ama bu sizi korkutmasın. Aşırı tüy dökümü gibi bir problem yaşamazsınız. Arada kuru şampuanla fırçalamanız yeterli gelecektir. 

 

Alpine Dachsbracke Ne Kadar Büyür?

Bu türün erkeklerinin boyları 34-42 cm, dişilerinin boyları ise 30-38 cm kadara dek uzayabilir.

Alpine Dachsbracke Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Uzmanlar köpeklerin 5-6 aydan önce kısırlaştırılmamaları konusunda hemfikirdir.  Veterineriniz bu konuda sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. 

Alpine Dachsbracke Kaç Yıl Yaşar?

Alpine Dachsbracke ırkı ortalama olarak 10-12 yıl boyunca yaşar. Sağlıklı ve iyi bakılması  önemli bir belirleyicidir.

Alpine Dachsbracke Nasıl Tıraş Edilir?

Alpine Dachsbracke kürkü fazla yoğun bakım gerektiren bir yapıda değildir. O sebeple haftada 2 kez taranması veya fırçalanması yeterlidir. Düzenli fırçalarsanız ekstra tıraşlanmaya ihtiyaç duymayacaktır.

Alpine Dachsbracke Kaç Yavru Doğurur?

Alpine Dachsbracke dişileri, ortalama sekiz yavru dünyaya getirirler. Doğacak yavru sayısı anne ve babanın sağlık durumuna, yaşına, doğum sırasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Alpine Dachsbracke Yasaklı Irk mıdır?

Alpine Dachsbracke yasaklı bir ırk kategorisinde değildir. Gönül rahatlığıyla sahiplenebilirsiniz.

Alpine Dachsbracke Neden İshal Olur?

Köpeklerin ishal olmalarının en yaygın görülen nedenleri arasında yerlerdeki her şeyi koklayarak ve yalayarak gezmeleri, bozuk yemek artıklarını yemeleri, ani diyet değişiklikleri yatar. Diğer kronik nedenler arasında gıda alerjileri ya da  intoleransları, bağırsak sendromu, egzokrin pankreas yetmezliği gibi pek çok hastalık sayılabilir.

Paylaşan heymypet