Yaşasın! Bir Marka Daha Alpaka Yününü Yasakladı

Biliyorsun, giyim endüstrisi hayvanlardan elde edilen derilerin ve kürklerin kullanımı konusunda çok eleştiriliyor. Buna karşın sektörün bazı dev markaları zaman zaman yaptıkları açıklamalarla “Hâlâ umut var” dedirtiyor. Bugünkü güzel haberim yine böyle bir açıklamayla ve alpaka yünüyle ilgili…

Columbia alpaka yününü yasakladı

ALPAKA YÜNÜ KULLANMAYACAKLAR

Hatırlarsan bu köşenin ilk yazısında seninle Calvin Klein ve Tommy Hilfiger’ın ürünlerinde egzotik deri kullanmama kararını paylaşmıştım. Bugünkü haberim de bu minvalde ancak bu kez söz konusu olan deri değil yün. Outdoor ürünleriyle tanıdığımız Columbia markası, PETA’nın alpaka çiftliklerindeki korkunç koşulları ortaya döken araştırmasının ardından, tüm markalarında alpaka yünü kullanımını yasaklama kararı aldı!

Yani artık Columbia, SOREL, prAna ve Mountain Hardwear ürünlerinde alpakalardan elde edilen yünler kullanılmayacak.

ALPAKA ÇİFTLİĞİNDE KORKUNÇ KOŞULLAR

Şirketin bu kararının arkasına, az önce dediğim gibi PETA’nın araştırmasının sonuçları yatıyor. PETA, Peru’nun Malkini şehrinde bulunan dünyanın en büyük özel alpaka çiftliğinde gerçekleştirdiği araştırmada, o minik tatlı hayvanların dehşet verici koşullarda yaşadığını ortaya koymuştu.

Bazıları hamile olan alpakalar masaların üzerine adeta atılıyor, ayaklarını eklemlerinden sökecek kadar sert bir biçimde bağlanıyor ve tüyleri kırkılıyordu.

Anne alpaka ve bebek alpaka

Alpakaların derilerinin kanadığı hatta korkudan ağladıkları ve kustukları görüntüler dünyayı ayağa kaldırmadı belki ama en azından Perulu yetkililerin ve Columbia’nın dikkatini çekti.

Peru hükümetinden resmi makamlar ülkedeki hayvan koruma yasalarının ihlal edilip edilmediğine dair soruşturma başlattı.

ALPAKA YASAĞINDA SIRA ANTHROPOLOGIE’DE…

Öte yandan PETA, Columbia’nın kararı üzerine bir destek mesajı yayımladı. PETA Başkan Yardımcısı Tracy Reiman, “Columbia Spor Giyim’in kararı hassas alpakaların kürkleri için istismar edilmeleri ve kan içinde kırkılmalarını önleme konusunda çok büyük bir adım olacak. PETA, nazik tüketicilerden de üstlerine düşeni yapıp alpaka ürünlerini satın almamalarını rica ediyor” ifadelerini kullandı.

Columbia’dan önce Valentino, UNIQLO ve Esprit de alpaka yününü yasaklamıştı. PETA Anthropologie’ye de aynı yönde adımlar atması konusunda çağrıda bulundu.

PETA’nın çağrısında “Lütfen bütün hayvanlar gibi acı ve korku hisseden narin alpakaları düşünün ve yünlerini satmayı durdurma kararını bugün alın” denildi.

Hatta bunun için bir de imza kampanyası başlatıldı. Sen de alpakalar için bir imza atmak istersen, linki buraya bırakıyorum.

Paylaşan Petti SMITH