Alman Kalın Tüylü Pointer Özellikleri

alman kalın tüylü pointer

Alman Kalın Tüylü Pointer

alman kalın tüylü pointer

DİĞER ADLARI

Alman Pointer, Alman Kısa Tüylü Pointer


RENKLERİ

Siyah, kahverengi


ÇIKIŞ YERİ

Almanya


FAMİLYA

Av köpeği

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Alman Kalın Tüylü Pointer Özellikleri Nelerdir?

Alman Kalın Tüylü Pointer orta büyüklükte bir ırktır. Oldukça dost canlısı, hareketli ve akıllı bir köpektir. Airedale, Bloodhound ve Tel Tüylü Griffon olmak üzere 3 farklı ırkın melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Tıpkı bir tazı gibi çok iyi koku alır ve bu özelliği onu harika bir av köpeği yapar. Yalnızca karada değil, aynı zamanda suda da avlanabilir. Suyla arasının çok iyi olması sayesinde harika bir yüzücüdür. Hem avcılık hem de yüzme yetenekleri oldukça gelişmiştir. Ayrıca keskin bir zekaya sahiptir. Ebeveynlerine de inanılmaz sadıktır. Onları ödüllendirmek isterseniz birlikte oyun oynayın. Buna bayılacaklardır. 

Kalın mı kalın, pırıl pırıl tüyleri vardır. Aşırı soğuk ve sıcak havalar onlara göre olmasa da yağmura karşı dayanıklıdırlar. Genelde kiremit kahve ve beyaz tonlu tüyleri vardır. Şirin bir görüntüye sahip olmaları sizi aldatmasın, aynı zamanda çabuk sinirlenebilen bir türdür. Yalnız kaldıklarında çabucak canları sıkılır. Böyle zamanlarda uzun süre ve yüksek sesle havlayabilirler, hatta ortalığı dağıtabilirler. 

Ayrıca bekçilik ve gözlem yetenekleri üst düzeydedir. Küçük evler hatta genel olarak apartman daireleri pek onlara göre sayılmaz. Onlar daha çok geniş araziler, kocaman bahçelere ihtiyaç duyarlar. Çok hareketli oldukları için enerjilerini atmak için böyle ortamlara ihtiyaçları vardır.  

Alman Kalın Tüylü Pointer Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Alman Kalın Tüylü Pointer, adından da anlaşılacağı üzre, Almanya menşeili bir ırktır. Alman avcıların avcılık için birbirinden ideal özellikler taşıyan bir türe duydukları ihtiyaç sonrası onların çabalarıyla doğmuşlardır. 

Almanya’da popülerleşmeleri 1800’lü yılları bulmuştur. Alman Pointer’ını ortaya çıkarmak için İngiltere’den ithal ettikleri İngiliz Pointer’ını kullandılar. 

1.Dünya Savaşı tüm diğer köpek ırkları gibi, bu ırkın da üremelerini olumsuz yönde etkiledi. Irkı korumak için yaşayan köpeklerin seçilmişleri Yugoslavya’ya gönderildiler. 

Alman Kalın Tüylü Pointer Nasıl Beslenmelidir?

Bu köpekleri orta ırklara özel formüle edilmiş vitamin, mineral destekli kuru mamalarla besleyebilirsiniz. Düzenli olarak veterinere götürüp kaç kilo olduğunu kontrol etmeniz gerekir. Eğer köpeğiniz çok hareketli ise mama miktarının artırılması gerekebilir. Kendiniz için pişirdiğiniz yemeklerden köpeğinize vermeniz önerilmez. 

Alman Kalın Tüylü Pointer Yıkanır mı?

Tüm diğer türler gibi bu türü de sık sık  yıkamamalısınız. Çok tüy döktüğü dönemlerde temizliği kolaylaştırmak için yıkayabilirsiniz. Bu da yılda 2 kereyi geçmemeli. Fazla yıkarsanız cildindeki yağ dengesini bozabilirsiniz. Çok kirlendiğinde, örneğin çamura girdiğinde, tüylerin üzerinde kir henüz iyice işlemeden yıkamanız kritik önem arz eder. Köpeğiniz için en uygun olan bakım ve temizlik ürünlerini seçmenizi öneririz. Köpeğinizin tüylerine ve cildine en uygun şampuanı veterineriniz size önerecektir. Köpekler için özel üretilmeyen bir şampuan kullanmayı tercih ederseniz köpeğinizin cilt ve tüy sağlığını bozmanız söz konusu olabilir. 

Alman Kalın Tüylü Pointer Ne Zaman Yıkanır?

Köpeğinizi yalnızca mecbur kaldığınızda yıkamanızı öneririz. Mevsim geçişlerinde, yılda 2 kereyi geçmemek üzere yıkayabilirsiniz. Yıkadığınızda da iyice kurulamayı unutmayın.

Alman Kalın Tüylü Pointer Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

German Shorthaired Pointer adıyla da anılan Alman Kalın Tüylü Pointer ırkının tüylerinin bakımı zor değildir. Mevsim geçişleri hariç, yılın kalan zamanlarında çok fazla tüy dökmezler. Haftada 1- 2 defa köpekler için özel üretilen kaşıma eldiveniyle ya da kısa uçlu bir fırça ile taramanız yeterli olur. Düzenli tararsanız tüyleri de fazla dökülmeyecektir.

Üstelik hem ölü tüylerden hem de parazitlerden köpeğiniz arındırmış olursunuz. Bunun yanı sıra tüyleri de çok daha bakımlı ve sağlıklı görünecektir. Aksi durumda tüyleri çok dökülüp ortalığa yapışabilir. Bu ırkın da tüm diğer ırklarda olduğu tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekir. Bunun yanı sıra kulaklarını kir ve enfeksiyon riskine karşı kontrol etmesi ve düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Ve elbette ki ağız sağlığı, diş bakımı. Dişlerinin haftada en az 2 kez fırçalanması gerektiğini de unutmayın. 

Alman Kalın Tüylü Pointer Kaç Kilo Olmalıdır?

Alman Kalın Tüylü Pointer’ın ağırlığı 27 – 32 kilogram aralığında değişir. Kilo alma ve obezite riskleri yoktur.  Yine de egzersiz yapmaları ve yeterli beslenmeleri gerekir.

Alman Kalın Tüylü Pointer Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Bu köpekler aslında kolay eğitilir ancak bazı durumlarda bu süreç zorlaşabilir. Kendi kararlarını kendileri vermeye eğilimlidirler. Başlarına buyruk olduklarını söylemek mümkün. Bağımsızlıklarına düşkün oluşları ve avcılık içgüdüleri onları sürekli hareket halinde tutar. Zaptetmek her zaman kolay değildir. 

Eğitim sürecinde sık sık açık havada uzun yürüyüşler ve hatta koşular yaptırmayı unutmayın. Fazla enerjilerini atamazlarsa eğitim sırasında sizi çok zorlarlar. Eğitiminin en temel faktörlerinden biri de sosyalleşmedir. Sosyalleşme yavruyken başlanması gereken bir süreçtir. 

Alman Kalın Tüylü Pointer’ınızı eğitirken ödül ve övgü gibi pozitif öğretme yöntemlerini kullanmanız gerekir. Dersleri çok uzun tutarsanız ilgisi dağılacaktır. Eğitimlerinizde sert tavırlardan, cezalardan ve yüksek sesten uzak durmanızı öneririz. 

Alman Kalın Tüylü Pointer Saldırır mı?

Bu ırk saldırgan bir ırk değildir. İyi bir eğitimden geçirerek güvenle besleyebilirsiniz.

Alman Kalın Tüylü Pointer Kaç Saat Uyur?

Hareketli ve aktif bir köpek oldukları için uykuyu çok sevmezler. 10 – 12 saat onlara yeterli gelir. Uzun uyuması için çok ama çok yorucu bir gün geçirmesi gerekir. 

Alman Kalın Tüylü Pointer Tüy Döker mi?

Bu türün tüyleri çok fazla dökülmez. Eğer tüyleri çok dökülüyorsa bir sağlık sorunuyla baş ediyor olabilir. Acil veterinere göstermeniz gerekir. Haftada bir fırçalarsanız tüy dökme problemi iyice ortadan kalkacaktır. 

Alman Kalın Tüylü Pointer Ne Kadar Büyür?

Bu türün dişi üyelerinin boyu 62, erkeklerininki ise 67 santimetreye kadar uzayabilir. 

Alman Kalın Tüylü Pointer Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Veterinerinizin görüşlerini de alarak, 4-6 aylık civarı köpeğinizi kısırlaştırabilirsiniz. En ideal zamanlamaya veterineriniz karar verecektir.

Alman Kalın Tüylü Pointer Kaç Yıl Yaşar?

Pointer cinsi köpekler, pek çok diğer ırktan daha uzun yaşayarlar. 12 ila 17 yıl hayatta kalabilirler. Eğer bakımlarına dikkat ederseniz ve düzenli veteriner kontrollerini ihmal etmezseniz sağlık ve mutlulukla dolu uzun bir ömürleri olur.

Alman Kalın Tüylü Pointer Nasıl Tıraş Edilir?

Alman Kalın Tüylü Pointer kısa tüylü bir ırk olduğu için tıraş edilmesi önerilmez.

Alman Kalın Tüylü Pointer Kaç Yavru Doğurur?

Bu ırkın dişilerinin hamilelikleri ortalama 2 ay sürer ve her doğumda 6 ila 10 arasında yavru dünyaya getirirler. Tabii bu sayı anne ve babanın sağlık durumuna, annenin yaşına, kaçıncı doğum olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 

Alman Kalın Tüylü Pointer Yasaklı Irk mıdır?

Alman Kalın Tüylü Pointer yasaklı bir ırk değildir. Küçük yaşlarda iyi bir eğitimden geçirip güvenle besleyebilirsiniz. 

Alman Kalın Tüylü Pointer Neden İshal Olur?

Köpeklerde ishal oldukça sık görülür. Fakat bu durum her seferinde de ciddi bir soruna işaret etmeyebilir. Bunun yanı sıra köpeklerde ishalin sebepleri arasında enfeksiyon, parazitler, yabancı cisim veya zehirlenme gibi daha ciddi bir durumlar da söz konusu olabilir. Çöplerde karıştırdıkları yiyecekler ishale sebep olabilir. Öte yandan bozuk gıda tükettiler ise ishal olabilirler. Bu tip yiyecekler sindirim sistemini bozabilir. Farklı sebeplerden kaynaklanan stres durumu da köpeğinizin shal olmasına yol açabilir. 

Paylaşan heymypet