Alman Av Terrier Özellikleri

Alman Av Terrier

DİĞER ADLARI

Jagdterrier


RENKLERİ

Siyah, kahverengi


ÇIKIŞ YERİ

Almanya


FAMİLYA

Terrier, Av köpeği

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Alman Av Terrieri Özellikleri Nelerdir?

Alman Av Terrierları oldukça zeki bir köpek ırkıdır. Üstelik koku alma duyuları ve yön duyguları çok gelişmiştir. Bu özellikleri onları çok ideal birer av köpeği yapar. Uzun yürüyüşler yapmaktan hoşlanıyorsanız size büyük bir başarıyla eşlik edecek bir dost edindiniz demektir. Alman Terrierları çok dost canlısı bir ırktır. Bir tehdit ya da tehlike hissetmediği sürece yabancılarla da iyi geçinirler. Ama yine de tehlikelere karşı daima tetiktedirler. 

Çevik ve atletik bir yapıları ve zehir gibi bir zekaları vardır. Köpek yarışmalarında bu sayede sayısız madalya elde etmişlerdir. Egzersize ve bedensel aktivitelere sık sık ihtiyaç duyarlar. Apartmanda bakılıyorlarsa düzenli olarak açık havada koşup yürümesi gerekir. Aksi takdirde kontrolü zorlaşacaktır. 

Bu köpek ırkı günümüzde avcılar tarafından çok tercih edilir. Cesur, hayat dolu ve gayretli özellikleriyle çok sevilirler. Orta ırk kategorisinde olan bu köpekler hem çok sosyal hem de oldukça itaatkardırlar.

Alman Av Terrieri Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Birinci Dünya Savaşının ardından Almanya’da meraklı bir grup avcının çabasıyla safkan Fox-Terrier ırklarından siyah ve kahverengi renklere sahip teriyerler bu ırkı hazırladı. Wirehaired Terrier ve Welsh Terrier ile yapılan melezleme çalışmaları başarılı sonuç verdi. Ortaya keskin avlanma güdüleri ve eğitilmeye müsait altyapıları ile bu köpekler çıktı. 

Alman Av Terrieri Nasıl Beslenmelidir?

Alman Av Terrierleri obeziteye yatkın köpeklerdir. Bu sebeple beslenmeleri özel ihtimam ister. Enerjik bir tabiatları olması nedeniyle egzersize istekli bir ırktır. Her gün düzenli olarak yürüyüşe çıkarırsanız ve doğru beslerseniz obezite riskini önlemeniz çok kolay olacaktır. Aksi durumda mutsuz ve depresif bir hale bürünebilirler. Küçük ırklara özel mamalardan seçebilirsiniz. Veterineriniz köpeğinizin türü, yaşı ve hareket oranına göre en doğru mamayı önerecektir.  

Alman Av Terrieri Yıkanır mı?

Alman Av Terrieri de diğer köpek ırkları gibi çok sık banyoya ihtiyaç duymazlar. Çok mecbur kalırsanız yılda maksimum 1-2 kez, o da sıcak havalarda olmak üzere yıkayabilirsiniz. Temizliğe ihtiyaç duyduklarını düşündüğünüzde ise kuru şampuan veya durulama gerektirmeyen köpüklü şampuan kullanabilirsiniz. Yıkadığınız zaman da tamamen kuruttuğunuzdan ve üşümediğinden emin olun.

Alman Av Terrieri Ne Zaman Yıkanır?

Alman Av Terrier’inizi yıkamak gerektiğini düşündüğünüz zaman sıcak yaz aylarını seçebilirsiniz. Çok sık yıkamanız önerilmez

Alman Av Terrieri Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Alman Av Terrier’iniz de diğer köpek ırkları gibi sürekli bakım, tarama ve özen ister. Haftada en az 2- 3 kez metal bir köpek tarağı ile fırçalamanızı ve taramanızı öneririz. Bu rutin cildini mantar ve enfeksiyona karşı da koruyacaktır. 

 

Köpeğinizin tırnaklarını düzenli olarak ayda bir kesmeniz gerekir. Aynı zamanda ağız ve diş sağlığı da büyük önem taşır. Haftada 2-3 kez fırçalamanız önerilir. Kulak bakımı aksatılırsa kir birikecek ve büyük sorunlara yol açacaktır. 

Alman Av Terrieri Kaç Kilo Olmalıdır?

Alman Av Terrieri’nin erkekleri en fazla 10 kg, dişileri de maksimum 8 kg olabilir.

Alman Av Terrieri Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Alman Av Terrieri saldırgan ve cesur bir tür olduğu için sıklıkla koruma amaçlı kullanılır. İnsanlarla araları iyidir ancak kolay eğitilebilir sayılmazlar. Avcı bir ruha sahip oldukları için  dikkatleri kolayca dağılabilir. Küçük yaşlarda gecikmeden eğitimine başlanmalı. Çocuklarla araları iyidir ancak kedileri kovalayabilirler, köpeklerle de alan mücadelesi için dalaşabilirler.Daha 8-10 haftalıkken diğer hayvanlarla sosyalleşmeye başlamalıdırlar.  Zeki olsalar da bağımsız ruhları ve inatçı yapıları nedeniyle eğitimleri tutarlılık ve sabır ister. 

Alman Av Terrieri Saldırır mı?

Bu köpeklerin çocuklarla ilişkisi oldukça iyidir. Her yaştan çocuk ile oyun oynayabilen ve saldırganlık beslemeyen bir türdür. Alman Av Terrierları, eğer geniş bir bahçeniz de varsa aileler için idealdir.

Alman Av Terrieri Kaç Saat Uyur?

Bu tembel, uyuşuk ve hareketsiz bir ırk değildir. Yetişkin bir Alman Av Terrieri günde ortalama 12 saat uykuya ihtiyaç duyar. Yavruyken ihtiyaç duydukları uyku süresi daha uzundur, günde 20 saate kadar uyumak isteyebilirler. Köpekler yaşlandıkça daha çok uykuya ihtiyaç duyarlar bu durum Alman Av Terrierleri için de geçerlidir. 7 yaşın üzeri köpeklerin günde 16 – 18 saat arası uyumaları normaldir.

Alman Av Terrieri Tüy Döker mi?

Bu ırk çok tüy döken bir ırk değildir. Mevsimsel olarak fazla tüy döktüğü zamanlarda tarama sıklığınızı artırmanız beklenir. Bu dönemler dışında haftada bir kez taranmaları yeterlidir. 

Alman Av Terrieri Ne Kadar Büyür?

Bu türün dişi ve erkekleri aşağı yukarı aynı kilo ortalamasına sahiptir. Atletik yapıları sayesinde aşırı kilo almaya eğilimli değlidirler. Ağırlıkları en fazla 10 kilograma, boyları ise 41 santimetreye ulaşıyor. Dişileri ve erkekleri arasında çok fazla kilo ve yükseklik farkı bulunmaz. 

Alman Av Terrieri Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Uzmanlar köpeklerin 2 aylık olduktan sonra güvenle kısırlaştırılabileceğini söylerler. Yine de ideal zamanlama için genellikle 4-6 aylık olmaları beklenir. Ancak bu süre ile ilgili de çeşitli değişkenlerden bahsedilmesi mümkündür. Irksal farklılıklar, köpeklerde kısırlaştırma yaşı üzerinde etkiye sahiptir.

Alman Av Terrieri Kaç Yıl Yaşar?

Alman Av Terrierinin bilinen bir genetik hastalığı bulunmaz. İyi bakılırlarsa ortalama 12 ile 15 yıl arasında yaşayabilirler.

Alman Av Terrieri Nasıl Tıraş Edilir?

Terrierlerin yaz aylarında tüylerinin tıraş edilmesi önerilmez. Çünkü tüyleri kesilince ciltleri güneşe maruz kalır ve güneş yanıklarına, hatta cilt kanserine yatkın hale gelebilir.

Alman Av Terrieri Kaç Yavru Doğurur?

Küçük ırklar arasına dahil olan bu köpekler tek bir doğumda 2 – 5 adet yavru doğurabilirler. Yavru sayısı yetişkin dişinin genel sağlık durumu ve ölçüleri ile doğrudan ilgilidir. Ayrıca dişinin çiftleştiği erkeğin sağlığı, geçmişi ve sperm kalitesi gibi farklı unsurlar da yavru sayısına etki etmektedir.

Alman Av Terrieri Yasaklı Irk mıdır?

Alman Av Terrieri yasaklı bir ırk değildir. İyi bir eğitimden geçirerek güvenle bakabilirsiniz.

 

Alman Av Terrieri Neden İshal Olur?

İshalin sebep olduğu en yaygın durumlar şunlardır: Ani diyet veya mama değişiklikleri. Çöpten bozulmuş yiyecek tüketimi,  oyuncak, kemik ve kumaş gibi yabancı nesnelerin yutulması, Parvovirüs, distemper veya koronavirüs gibi viral enfeksiyonlar…Paylaşan heymypet