ABD’de Ordu Köpekleri İçin AR Gözlüğü Geliştirildi

Köpekler insanların en sıkı dostları olmanın yanı sıra dünyanın birçok yerinde güvenlik güçlerinin de en güvenilir yardımcıları. ABD’de bir teknoloji şirketinin geliştirdiği artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü ise bu işbirliğini bir adım ileri taşıyacak gibi görünüyor.

AR gözlüğü
Kaynak: https://commandsight.com/

KÖPEKLERE AR GÖZLÜĞÜ!

Command Sight şirketi tarafından Ordu Araştırma Laboratuvarı için özel olarak geliştirilen bu gözlük sayesinde, ABD ordusunun iki ayaklı üyeleri ile dört ayaklı üyeleri arasında çok daha yakın bir ilişki kurulacak. Ordu mensupları AR gözlüğü kullanarak köpekleri sahada daha iyi kontrol edebilir hale gelecek.

Engadget‘ın aktardığına göre AR gözlüğü özellikle köpeklerin koku alma özelliklerinin patlayıcı aramalarında kullanıldığı durumlarda etkili olacak. Çünkü halihazırda koku alma köpekleri yanlarında bakıcılarıyla göreve çıktıklarında, kokuyu alamayan insanların yanlışlıkla patlayıcıları tetiklemesi gibi durumlar yaşanıyor.
Söz konusu AR gözlüğü sayesinde bakıcılar sahaya inmeden, köpekleri yönetebilir ve yönlendirebilir hale gelecek.

Aynı zamanda entegre kamerası olan gözlükler sayesinde bakıcılar da sahayı köpeklerin gözünden görebilecek.

2017 yılında Dr. A.J. Peper tarafından kurulan Command Sight şirketi, sahada insanlarla hayvanlar arasındaki iletişimin artırılmasına yönelik ürünler geliştirilmesi için çalışıyor. Şirketin geliştirdiği prototip ordu köpeklerin zaten gözlerini koruma amacıyla kullanmakta olduğu gözlüklerin geliştirilmiş bir hali. Böylece köpeklerin yeni bir ürüne alışmaları için eğitilmelerine gerek olmayacak.

Bununla birlikte geliştirilmekte olan AR gözlüğü yakın zamanda kullanılabilecek gibi görünmüyor. Halihazırdaki tasarım kablolu olduğundan bakıcının yine köpeğin yakınında olması gerekiyor. Dahası araştırmacılar gözlüğü daha etkin bir hale getirebilmek için köpeklerin algısını ve davranışlarını incelemeyi sürdürüyor.

Command Sight’ın yakın zamanda aldığı fon da önümüzdeki birkaç yıl içinde üretim seviyesinde kablosuz ürünlerin geliştirilmesi için çalışmaların devam edeceği şeklinde yorumlandı.

Köpeklerin koronavirüs enfeksiyonunu ter kokusundan tespit edebildiğini biliyor muydun?

Paylaşan heymypet