4 Yaygın Kedi Kanseri ve Belirtileri

Ne yazık ki her beş kediden biri kansere yakalanıyor. Lenfoma, skuamöz hücreli karsinom, mast hücre tümörü ve kemik kanserinin tümü kedilerde yaygındır. Kedilerde en sık görülen kanser türlerini ve olası belirtilerini sizin için hazırladık…

kedilerde yaygın hastalıklar

Kanser tanısı duygusal olarak yıkıcı olsa da, bazı kanserler erken yakalanırsa tedavi edilebilir. Bu, kedinizin veterinere düzenli sağlık ziyaretleri yapmasını sağlamak istemenizin bir nedenidir. Kedi kanseri belirtileri hafif olabilir ve kediler hastalıkları gizleme konusunda iyidir.

Kedi kanserinin en yaygın semptomlarından biri “topaklar ve şişliklerdir”. Boyutu değişen olağandışı topaklar kanser belirtisi olabilir. Veterineriniz tarafından yapılacak basit bir test tedavi protokolünü belirleyecektir.

Şimdi kedilerde kansere neyin sebep olduğunu merak edebilirsiniz. Uzmanlar, çevredeki toksinler ve kedi lösemi virüsü dahil olmak üzere çeşitli olasılıklar olduğuna inanıyor. Dört yaygın türe hızlıca göz atalım.

Kedi Kanserinin Dört Yaygın Türü

Mast hücre tümörleri

Mast hücreleri beyaz kan hücreleridir. Bazen anormal şişlikler olan tümörlere dönüşebilirler. İyi huylu veya kötü huylu olabilirler; çoğu durumda iyi huyludurlar. Kesin olarak bilmenin tek yolu veterinerinizden randevu almaktır ve biz de test için bir numune alacağız. Sebebi bilinmiyor ancak Siyam kedilerinde görülme sıklığının daha yüksek olduğunu biliyoruz.

Lenfoma

Bildiğiniz gibi lenfoma bir tür kan kanseridir. Lenf düğümlerinde gelişir ve şişmelerine neden olur. Lenfatik sistem, toksinlerin temizlenmesi de dahil olmak üzere vücuttaki sıvı akışının sürdürülmesinden sorumludur; bu, kanserli hücrelerin evcil hayvanınızın vücudunda dolaşabileceği anlamına gelir. Uzmanlar, kedilerin lenfomaya yakalanmasının bir yolunun Feline Lösemi Virüsüne maruz kalmak olduğuna inanıyor. Neyse ki Feline Lösemi Virüsüne karşı bu riski azaltmaya yardımcı olacak etkili bir aşı mevcuttur.

Skuamöz hücreli karsinom

Skuamöz hücreler, evcil hayvanınızın cildini oluşturan hücre türüdür. Yakından baktığınızda balık puluna benzeyen ince çizgileri vardır. Bu hücreler aynı zamanda solunum ve sindirim yollarının iç geçişlerini de kaplar. Bu hücreler kedinizin ağzında veya vücudunda kanser geliştirir. Ağızda yaralar görülür ve bu kötü nefese yol açar. Uzmanlar bunu pasif içicilikle ilişkilendiriyor. Kedinizin cildinde iyileşmeyen yaralar oluşursa bu cilt kanserinin işareti olabilir. Bu, skuamöz hücreli karsinomun başka bir şeklidir. Her iki durumda da kedinizin muayenesi için randevu alın.

Kemik Kanseri

Bu kanserin belirtileri arasında topallık, şişlik ve uyuşukluk yer alır. Oldukça nadirdir ancak agresif olma eğilimindedir. Mevcut kanıtlar, kedilerin bu tür kansere yakalanması için bir neden göstermiyor, ancak bunun daha büyük ve dev cins kedilerde daha yaygın olduğunu biliyoruz.

Kedi Kanserinin Diğer Belirtileri

Kötü koku: Sağlıklı kediler kokmaz.
Kalıcı yaralar: İyileşmeyen yaraların bir profesyonel tarafından kontrol edilmesi gerekir.
Tuvalet işlerinde zorluk
İştah kaybı
Açıklanamayan kanama
Letarji

Paylaşan heymypet