14 Havalı Kedi Irkı

Bu kedigiller, belirgin bir şekilde havalı. İlginç kişilikleri ve görünümleriyle resmen kalabalığın arasından sıyrılıyorlar. Senin için 14 havalı kedi ırkını sıraladık.

Tüm kediler benzersiz olsa da, diğerlerinden daha farklı özelliklere ve kişiliklere sahip olan bazı havalı kedi ırkları vardır. O delici yeşil gözleri ve gümüşi kürkü olan bir Rus Mavisi, köpek yavrusu gibi davranışları olan Bez Bebek kedisi veya o baykuş görünümüne sahip İskoç Kıvrımı kedisi olsun, belirli kedi türleri, sürü arasında göze çarpar.

Alışılmadık bir görünüme veya tavırlara sahip bir kedi arıyorsan, burada 14 havalı kedi ırkı var.

1.Bengal Kedisi

Yerli kediler ile Asya leopar kedisinin karışımından türeyen Bengal kedileri, muhteşem altın rengi benekli kürkleri ve uzun, kaslı vücutlarıyla tanınır. Sert görünürler (ve bazı şehirlerde mirasları nedeniyle yasaklanırlar). Süper sosyal ve sevecendirler. Köpekler de dahil olmak üzere diğer evcil hayvanlarla olduğu kadar çocuklarla da iyi geçinirler.

2.İskoç kıvrımı Kedileri

Farklı bir görünüme ve kişiliğe sahip sevimli bir kedi istiyorsan İskoç kıvrımı kedisini düşün. İsimlerini, o bölgedeki kıkırdak eksikliğinden dolayı oluşan baykuşa benzer kıvrımlı kulaklarından alırlar. Ultra sevimli olmanın yanı sıra (o büyük gözleri unutma!). Bu kediler büyük ölçüde sevecen ve oyuncudur. Ancak istediklerini alamadıklarında inatçı olurlar.

3.Siyam Kedileri

Çevresindeki en eşsiz görünümlü ırklardan biri olan Siyam kedilerinin parlak mavi gözleri, üçgen kafaları, büyük kulakları ve ince vücutları vardır. Davranışları açısından oldukça konuşkandırlar (o yüksek sesle miyavlamayı kaçıramazsın!). Son derece zeki ve süper sosyaldirler. O kadar ki genellikle köpeklerle karşılaştırılırlar. Eve çiftler halinde getirilmeleri daha iyidir. Çünkü yalnız kalmayı pek sevmezler.

4.Oryantal Stenografi Kedileri

Genel olarak Siyam kedilerine benzer görünüşlere sahip olsalar da, Oryantal Stenografi kedileri, ultra uzun kulakları, kısılmış gözleri ve oldukça köşeli yüzleri ile dikkat çekiyor. Bu cinsi özellikle havalı yapan şey, bu kedilerin lavantadan kaplumbağa kabuğuna ve çikolata kahvesine kadar çeşitli renk ve desenlere sahip olmalarıdır. Siyam kedileri gibi konuşkan, sosyal ve çok sevecen kedilerdir.

5.Manks Kedileri

Genetik bir mutasyon nedeniyle, Manx kedilerinin kuyruğu yoktur. ancak onlar hakkında benzersiz olan tek şey bu değildir. Bu yuvarlak yüzlü kediler, kemirgenleri avlarken genellikle onları yanlarında tutmayı tercih eden çiftçiler ve denizciler ile ortalamanın üzerinde avlanma yetenekleriyle uzun zamandır bilinmektedir. Ayrıca yürürken zıplarlar. Her iki bacağını da tavşan benzeri bir yürüyüşle birlikte hareket ettirirler. Bu hareketleri gerçekten çok güzel, ilginç ve izlemesi keyiflidir.

6.Norveç Orman Kedileri

En büyük kedi ırklarından biri olan Norveç orman kedisi iri, kaslı ve tonlarca gür kürkle kaplıdır. Bu kedigiller sadece boyutlarıyla değil, mükemmel tırmanma yetenekleri ve keskin avlanma içgüdüleriyle de dikkat çekiyor. Tıpkı köpekler gibi koşmayı çok severler. Bu enerjik kedilerle bol bol koşmaya hazırlan! Ayrıca, ideal evcil hayvanlar için arkadaş canlısı ve ciddi şekilde sevgi dolular.

7.Sibirya Kedileri

Herkesin dikkatini çekecek bir kedi ırkıdır. Sibirya’nın yerlisi olan nadir bir kedidir. Sibirya’dan başka bir yere bakmayın çünkü başka ülkelerde çok yoktur. Gençlik yıllarının ötesinde yavru kedi gibi davranmalarıyla tanınıyorlar. Bu çok tatlı!

8.Habeş Kedileri

Var olan en eski evcilleştirilmiş kedi ırklarından biri olan Habeş kedileri, dikkat çekici derecede yoğun ve yaban kedisine benzer tüyleri, etkileyici atletik yapıları ve oyun oynama, etrafta koşmaya yönelik sonsuz arzuları nedeniyle uzun zamandır ödüllendirilmiştir. Her zaman çok fazla dikkat ve oyuncak gerektiren kedilerdir. En sevimli kedilerden olmasalar da süper zeki ve meraklı kedilerdir. İnsanlara kaç yüzyıl tahammül ettiklerini düşünürsek, bu adil olacaktır 🙂

9.Sfenks Kedileri

Gerçekten Sphynx gibi bir cins yok. Toplam kürk eksikliği, buruşuk cilt, dar kafa ve perdeli ayak parmakları ile bu kedilerde değişik bir hava var. Oldukça nadirdirler. Bu da onları rağbet gösterilen evcil hayvanlar yapar. Kişilik olarak, eğlenceyi seven, akıllı, meraklı ve son derece gürültülüdürler. Maalesef onları gevezelik etmekten vazgeçiremeyeceksin!

10.Bez Bebek Kedileri

İri, kaslı ve süper tüylü, bez bebek kedileri, isimlerini, ele alındığında sevimli ve aptalca görünen garip eğilimlerinden almıştır. Böyle bir cinsten bekleyeceğin gibi, özellikle nazik ve uysal kedilerdir. Her yaştan insan için mükemmeldirler. Sürekli olarak dünyanın en popüler kedi cinsi olarak sıralanırlar. Ayrıca V şeklindeki alın işaretleri ve büyük, parlak mavi gözleriyle tanınırlar.

11.Devon Rex Kedileri

En zeki kedi ırklarından biri olan Devon Rex, tasmayla yürümek veya oyuncak getirmek gibi püf noktaları öğrenmeye meyillidirler. Ancak onlarla ilgili tek ilginç şey bu değil. Bu kedilerin alışılmadık derecede dalgalı tüyleri, uzun kulakları ve ince vücutları vardır. Son derece oyuncu kişiliklerinden bahsetmiyoruz bile. Her türlü belaya bulaşmayı severler, bu yüzden ailene bir tane eklersen yaramazlıklarına dikkat et!

12.Amerikan Stenografi Kedileri

Amerikan stenografisini sevecek çok şey var. Cinsin arkadaş canlısı kişiliğinden güçlü zekasına, sosyalleşme ve ilgili sevgisine kadar. Bu kedigillerin, 1600’lerde yerleşimciler tarafından kargoları kemirgenlerden korumak için av kedileri olarak ABD’ye getirilen Avrupa kedilerinden doğrudan türediği harika bir gerçek. Hala harika avcılar ama aynı zamanda çok uysal hayvanlar.

13.Munchkin Kedileri

Sevimli Munchkin’in son derece kısa bacakları vardır. Orijinal cüce kedi türlerinden biridir. Karmaşık üreme süreçleri ve sağlam görünümleri vardır. Genetik mutasyon nedeniyle oldukça nadirdirler. Ancak sahipleri tarafından büyük enerjileri ve yetişkinliğe kadar uzun süren eğlenceli tavırları için sevilirler.

14.Rus Mavisi Kedileri

Çarpıcı yoğun gri-mavi tüyleri ve zümrüt yeşili gözleri ile Rus mavisi, en tanınmış kedi ırklarından biridir. Ayrıca ketum mizaçları (özellikle yeni gelenlere karşı utangaçtırlar), yüksek zekaları ve sevdikleri insanlara şiddetli sadakatleri ile de sıra dışıdırlar. Serin Rus mavisi kedisi  ömür boyu en iyi arkadaşın olacak.

 

Paylaşan heymypet